Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥLive: Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΛ 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΛ 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το τρίτο εισιτήριο για τα ημιτελικά κατέληξε στα χέρια της ΑΕΛ, μετά το σημερινό 1-1 με τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» και σε συνδυασμό με το 1-0 στο Στάδιο «Αλφαμέγα». Στους «4» βρίσκονται ήδη και οι Πάφος FC και Ομόνοια, ενώ αναμένεται ο αποψινός επαναληπτικός ανάμεσα σε Ανόρθωση και Ολυμπιακό (2-1 για τους μαυροπράσινους το πρώτο ματς).

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Άδωνη (25′ Λέουκο),  Ντάτκοβιτς, Μαλεκκίδης, Οφόρι, Μποτεάκ (71′ Κλίμοβιτς), Μάντζιεκ (83′ Φελίπε), Καρλίτος (83′ Τιάγκο), Τσίκο, Μιγκελίτο (71′ Σάλαλιχ), Ντορεγκαράι.

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέφσκι): Ολιβέιρα, Παντελή, Τεϊσέιρα, Ντεγοέστ, Τζάλμα, Κάσα, Ζντραφκόφσκι, Παπαφώτης (54′ Τσιμπόλα), Τσέρνιχ (72′ Μιραλάς), Κατσανίκλιτς, Ρόμο (72′ Μπεραχίνο).

Σκόρερ: Τσίκο 26′ / Ντεγουέστ 19′

Κίτρινες: Μαλεκκίδης, Οφόρι (2η), Μποτεάκ / Παντελή, Μιραλάς

Στάδιο: «N. PAPAS GROUP/ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ»

Διαιτητής: Χριστοδούλου Ιωάννης.

Α’ Βοηθός: Σωτηρίου Μιχάλης.

Β’ Βοηθός: Ευαγόρου Ευαγόρας.

4ος: Φελλάς Κωνσταντίνος.

VAR: Λουίτζι Νάσκα.

AVAR: Λαζάρου Ιωάννης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γερασίμου Παναγιώτης.

TO LIVE ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

2′ Φάουλ του Ντάτκοβιτς στον Κάσα σε πολύ καλό σημείο, λίγο έξω από το ημικύκλιο της περιοχής.

3′ Ο Παπαφώτης εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

11′ Πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Κατσανίκλιτς έκανε το ένα-δύο με τον Τσέρνικ και σούταρε μέσα από την περιοχή, για να αποκρούσει ο Μελίσσας.

19′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ντεγοέστ με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ. Ο Τζάλμα εκτέλεσε κόρνερ, ο Καρλίτος έδιωξε με κεφαλιά, ο αριστερός μπακ της ΑΕΛ έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας, σέντραρε και ο Βέλγος αμυντικός κατέβασε με το στήθος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Είναι το πρώτο γκολ του χειμερινού αποκτήματος των γαλαζοκιτρίνων.

26′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Τσίκο με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ ύστερα από σέντρα του νεοεισελθόντος Λέουκο.

32′ Εκτός περιοχής σουτ του Λέουκο, η μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

34′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τζάλμα και διώξιμο του Οφόρι, ο Κατσανίκλιτς έγινε κάτοχος της μπάλας και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

36′ Διαγώνιο σουτ του Μποτεάκ μετά από σέντρα του Τσίκο, η μπάλα στο πρόσωπο του Παντελή και κόρνερ.

38′ Κόρνερ του Μποτεάκ, κεφαλιά του Ντάντκοβιτς, η μπάλα έσκασε κάτω και έφυγε πάνω από την εστία.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

50′ Φάουλ του Παντελή στον Τσίκο ακριβώς έξω από την περιοχή στα αριστερά.

51′ Πρόβλημα με τον Παπαφώτη και ετοιμάζεται ο Τσιμπόλα.

52′ Εκτελέστηκε από τον Μποτεάκ, έδιωξε με κεφαλιά ο Ρόμο.

54′ Φεύγει ο Παπαφώτης, στη θέση του ο Τσιμπόλα.

57′ Ο Τζάλμα εκτέλεσε φάουλ συρτά προς την περιοχή και ο Κατσανίκλιτς σούταρε πολύ ψηλά αν και αφύλακτος εντός περιοχής.

• Πιέζει η Νέα Σαλαμίνα για να φέρει βάλει σε μηδενική βάση την πρόκριση, αφού στο πρώτο ματς η ΑΕΛ νίκησε 1-0.

70′ Ακυρώνεται γκολ του Ντορεγκαράι με κεφαλιά για οφσάιντ.

79′ Παράλληλη σέντρα του Λέουκο, δεν πρόλαβε ο Τσίκο.

90′ Πέντε λεπτά καθυστέρηση.

90′ + 5 Κεφαλιά του Σάλαλιχ, μπλοκάρει ο Ολιβέιρα.