Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΆρης – ΑΠΟΕΛ 2-1: Έβαλε φωτιά στον όμιλο τίτλου

Άρης – ΑΠΟΕΛ 2-1: Έβαλε φωτιά στον όμιλο τίτλου

Ο Άρης επικράτησε 2-1 του πρωτοπόρου ΑΠΟΕΛ, τον πλησίασε στους τρεις βαθμούς και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα. Οι πράσινοι επέστρεψαν στη δεύτερη θέση, αφήνοντας τρίτη την ΑΕΚ, η οποία όμως είναι επίσης κερδισμένη της αγωνιστική καθώς μείωσε τέσσερις από την κορυφή.

Οι γαλαζοκίτρινοι έχουν 63 βαθμούς, οι πράσινοι 60 και οι κιτρινοπράσινοι 59.

Τα γκολ του Άρη πέτυχαν οι Γκομίς (23′) και Μαγιαμπέλα (32′), ενώ για τον ΑΠΟΕΛ μείωσε απλώς ο Κβιλιτάια. Η ομάδα της Λευκωσίας αγωνιζόταν με δέκα ποδοσφαιριστές από το 42′.

Σε γενικές γραμμές ήταν δίκαιη η νίκη των περσινών πρωταθλητών, καθώς είχαν τις περισσότερες φάσεις και δεν είναι τυχαίο που ο Μπέλετς ήταν ο κορυφαίος των ηττημένων.

Ο Άρης τιμώρησε δύο φορές τον ΑΠΟΕΛ για τις αδράνειες στην άμυνά του κατά το πρώτο ημίχρονο, πρώτα με τον Γκομίς στο 23’ και τον Μαγιαμπέλα στο 32’.

Οι πράσινοι μετά το πρώτο γκολ τους έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο έως τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ από το 42’ απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Πέτροβιτς για φάουλ στον Σάβο (θα έβγαινε μόνος μπρος από τον Μπέλετς). Ήταν ένα 45λεπτο που για τους γηπεδούχους όλα κυλούσαν ρολόι, ενώ για τους φιλοξενούμενους όλα πήγαιναν στραβά.

Όπως αναμενόταν, ο Άρης πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο θέλοντας να αξιοποιήσει την αριθμητική υπεροχή του και να «σκοτώσει» το ματς. Ωστόσο, ενα λάθος γύρισμα του Νίκολιτς έδωσε το δικαίωμα στον Κβιλιτάια να κλέψει την μπάλα, να περάσει τον Βανά Άλβες και να πλασάρει στο κενό τέρμα, μειώνοντας για τον ΑΠΟΕΛ στο 63΄.

Στη συνέχεια, οι πράσινοι προσπάθησαν πάλι για το τρίτο γκολ, χάνοντας ευκαιρίες με τον Μοτνόρ πρωταγωνιστή. Στο 76’ αστόχησε και στο 82’ είδε τον Μπέλετς να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση.

Όσο το σκορ ήταν στενό, όμως, οι γαλαζοκίτρινοι ήλπιζαν. Στα τελευταία λεπτά πίεσαν για την ισοφάριση και την άγγιξαν στο 90’+3, όταν ο Τομανέ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με κεφαλιά.

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μουσούντα, Ουρόσεβιτς, Καζού (65′ Μάτισικ), Σόκε, Νίκολιτς (65′ Μπράουν), Μπένγκτσον, Μαγιαμπέλα (85′ Σεμέδο), Σάβο (85′ Σπόλιαριτς), Γκομίς (71′ Μοντνόρ).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς, Ντβάλι, Πέτροβιτς, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ (80′ Σαρφό), Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες (43′ Τσεπάκ), Εντονγκαλά (80′ Μεχρί), Μαρκίνιος (66′ Δώνης), Κβιλιτάια (80′ Τομανέ).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

6′ Σουτ του Μουσούντα, η μπάλα άουτ.

23′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Γκομίς άνοιξε το σκορ με εντός περιοχής σουτ, έπειτα από πάσα του Νίκολιτς.

25′ Αγγίζει το δεύτερο γκολ ο Άρης, με τον Μαγιαμπέλα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας, όμως ο Μπέλετς διάβασε σωστά τη φάση, του έκλεισε το την κλειστή γωνία και στην πορεία απέκρουσε.

29′ Φωνάζει ξανά παρών ο Μπέλετς! Ο Καζού σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Σλοβένο κίπερ να αποκρούει.

31′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντάλσιο, δεν ανησυχεί ο Βανά Άλβες.

32′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μαγιαμπέλα από κοντά πέτυχε δεύτερο γκολ για τον Άρη.

39′ Ο Κβιλιτάια πέρασε τον Μουσούντα και πλάσαρε, έπεσε και μπλόκαρε ο Βανά Άλβες.

42′ Αποβολή του Πέτροβιτς για φάουλ στον Σάβο για φαουλ που θα τον έφερνε σε καταφανή ευκαιρία επίτευξης τέρματος.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρησης.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ
  • ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Εκτέλεση φάουλ του Νίκολιτς, απέκρουσε ο Μπέλετς.

49′ Σουτ του Νίκολιτς, απόκρουση του Μπέλετς, ριμπάουντ και σουτ του Μαγιαμπέλα, κόντρα και κόρνερ.

63′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Κβιλιτάια αξιοποιεί λάθος γύρισμα του Νίκολιτς, περνα τον Βανά Άλβες και πλασάρει στο κενό τέρμα.

70′ Έφυγε στην αντεπίθεση με φοβερές προϋποθέσεις ο Άρης, όμως η τελική απόφαση του Μαγιαμπέλα δεν ήταν η καλύτερη δυνατή, με τους αμυντικούς των «γαλαζοκιτρίνων» να σταματούν αυτή την προσπάθεια.

74′ Ο Ντάλσιο έβγαλε την μπαλιά, ο Σούσιτς δεν πρόλαβε από κοντά να ισοφαρίσει.

76′ Ο Μοντνόρ αστόχησε από κοντά.

82′ Απίστευτη απόκρουση του Μπέλετς, σε πολύ δυνατό εντός περιοχής σουτ του Μοτνόρ.

90′ Εφτά λεπτά καθυστέρησης.

90’+3 Δοκάρι σε κεφαλιά του Τομανέ.