Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΑΕΚ: Στον πλην εφτά από την κορυφή και η Ομόνοια στο κατώφλι της

ΑΕΚ: Στον πλην εφτά από την κορυφή και η Ομόνοια στο κατώφλι της

Τι σημασία έχει αν άρχισε ιδανικά το ματς με τον Άρη, σκοράροντας στο 5ο λεπτό; Τι κι αν έδειχνε άνετη στο πρώτο ημίχρονο, κρατώντας τον άνετα μακριά από την περιοχή της; Η ΑΕΚ έχασε δύο βαθμούς το βράδυ της Δευτέρας (1-1), έμεινε τρίτη και κυρίως, στο πλην εφτά από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Ασφαλώς και δεν τέλειωσε το πρωτάθλημα, ωστόσο υπάρχει σοβαρό μειονέκτημα από την κορυφή. Παραλλήλως, εκτός του ότι χάθηκε η ευκαιρία να προσπεράσει την «Ελαφρά Ταξιαρχία», πλέον την πλησίασε στον έναν βαθμό η Ομόνοια, που νίκησε την Ανόρθωση.

Μάλιστα, οι κιτρινοπράσινοι θα πάνε το ερχόμενο Σάββατο στο ΓΣΠ, όπου θα αντιμετωπίσουν το ανεβασμένο -επί των ημερών Γιάννη Αναστασίου- «τριφύλλι». Πλέον διακυβεύεται και η προνομιούχα τρίτη θέση, γεγονός που φανερώνει τη σημασία του παιχνιδιού της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και 3ης της β’ φάσης.