Aθλητικά NέαΤελικά χάνει και ο Σάντος! (videos)

Τελικά χάνει και ο Σάντος! (videos)

Έχοντας πια το στέμμα της Πρωταθλήτριας Ευρώπης δεν συνδύασε το πρώτο της επίσημο παιχνίδι με ένα καλό αποτέλεσμα. Ίσα – ίσα… Η Πορτογαλία γνώρισε την ήττα 2-0 από την Ελβετία εκτός έδρας ίσως στο δυσκολότερο παιχνίδι όλου του προγράμματος της στα προκριματικά του Μουντιάλ.

Οι παίκτες του Φερνάντο Σάντος βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 24ο λεπτό με το τέρμα του Εμπολό με κεφαλιά μετά από επέμβαση του Ρουί Πατρίσιο μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 30ο λεπτό ο Μεχμέντι διπλασίασε τα τέρματα των Ελβετών «χτυπώντας» τους Πορτογάλους στην αντεπίθεση.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη 1-0 πέτυχε η Λετονία απέναντι στην Ανδόρα. Ο Σαμπάλα στο 48ο λεπτό ήταν ο σκόρερ του μόνου τέρματος του αγώνα. Στο άλλο παιχνίδι, η Ουγγαρία δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στα Νησιά Φερόε, και ήρθε ισόπαλη 0-0.