ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUE«Λυτρωτής» Κάρολ έσωσε τη Ρεάλ από της Μακάμπι τα… δόντια!

«Λυτρωτής» Κάρολ έσωσε τη Ρεάλ από της Μακάμπι τα… δόντια!

Ντέρμπι ήταν στο ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τη Μακάμπι να είχε ένα σταθερό προβάδισμα (10-13). Εκεί, ο Καμπάτσο πήρε από το χέρι τη Ρεάλ και την έβαλε αρχικά μπροστά (16-13), με τον Τέιλορ να την στέλνει στο +4 (20-16). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Γουίλμπεκιν για το δικό τους προσπέρασμα (20-22), με τον Μίκι να διαμορφώνει στο τέλος το 22-22.

Ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ υψηλός και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τον Μπράιαντ να κρατά τη Μακάμπι κοντά (33-32) στη Ρεάλ. Με ένα ξέσπασμα του Γιουλ, η «βασίλισσα» ξέφυγε στο +8 (40-32) και με τη βοήθεια του Κάρολ η απόσταση πήγε στο +9 (43-34), στο 16’. Στη συνέχεια, οι Ισραηλινοί επέστρεψαν με τα επιθετικά ριμπάουντ και τον Γουίλμπεκιν (47-44), αλλά ο Κοζέρ διαμόρφωσε το 50-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Πολύ καλές άμυνες για τη Μακάμπι στην αρχή του δεύτερου μέρους και «πυροβολώντας» συνεχώς από την περιφέρεια, μπήκε με ένα 12-0 για το προβάδισμα (50-56). Η αντεπίθεση της Ρεάλ ξεκίνησε με τον Ράντολφ για το δικό της προσπέρασμα (58-56), με τον Καμπάτσο να την στέλνει στο +5 (63-58). Όμως, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στην ομάδα του Σφαιρόπουλου, η οποία με τον Ντόρσεϊ ισοφάρισε στο τέλος (65-65).

Με ένα 4-0 ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι στην τέταρτη περίοδο (65-69) και το συντήρησε (68-72) μέχρι το 33’. Η «βασίλισσα» απάντησε για την ισοφάριση (72-72), αλλά ο Γουίλμπεκιν έβαλε ξανά μπροστά τους Ισραηλινούς και τους κρατούσε (75-77), στο 36’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν στην ισοπαλία (81-81), με τον Γουίλμπεκιν να κάνει το 81-83, στο 39’. Ο Μίκι έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 2/2 βολές, με τον Αμερικανό να κάνει το 83-85 στα 10’’ και τον Κάρολ να δίνει το προβάδισμα στη Ρεάλ στα 2,4’’ και τη «βασίλισσα» να παίρνει τη νίκη με το τελικό 86-85, αφού ο Έισι αστόχησε.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-44, 65-65, 86-85