Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠάφος FC – Ανόρθωση 5-1: Πεντάστερη και ολοζώντανη για τετράδα! (vid)

Πάφος FC – Ανόρθωση 5-1: Πεντάστερη και ολοζώντανη για τετράδα! (vid)

Η Πάφος FC ήταν καταιγιστική. Αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ κόντρα στην Ανόρθωση, απάντησε άμεσα, γύρισε το ματς και προηγήθηκε με 4-1 πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Ο Τζάτζα στο 70’ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-1, ενώ ο Ζάιρο που σκόραρε δις (11’, 45’+2) έχασε πέναλτι για το χατ-τρικ στην 100η συμμετοχή του με τα γαλάζια.

Η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο επέστρεψε στα τρίποντα, μετά από τρία διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και μείωσε στο -1 από την τέταρτη θέση και τον Άρη (έχει ματς λιγότερο). Ήταν η πρώτη πεντάρα της Πάφος FC στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ μια ακόμα πέτυχε στο κύπελλο κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (5-0).

Η αμυντική λειτουργία της «Κυρίας» ήταν τραγική, ιδιαίτερα στο πρώτο μέρος. Τα κενά στην άμυνα ήταν μεγάλα, οι ολιγωρίες πολλές και μοιραία αυτό στοίχισε. Ήταν η πέμπτη ήττα στα εφτά τελευταία ματς πρωταθλήματος για τους κυανόλευκους του Γιάννου Οκκά, που με 52 βαθμούς παραμένουν ουραγοί του β’ γκρουπ.

Για την 9η αγωνιστική της β’ φάσης, η Πάφος FC φιλοξενείται από τον Άρη την Κυριακή (28/4), ενώ την ίδια ημέρα η ΑΕΚ υποδέχεται την Ανόρθωση.

Πάφος FC (Χουάν Κάρλος Καρσέδο): Ίβουσιτς, Ρους, Γκολντάρ (72′ Δημητρίου), Κβίντα, Μπότσκαϊ, Κανέ (72′ Βαλακάρι), Ντράγκομιρ, Πέπε, Τάνκοβιτς (84′ Μπρούνο), Ζάζα (84′ Τουμάσι), Ζάιρο (72′ Κοντρέρας).

Ανόρθωση (Γιάννης Οκκάς): Κεραυνός (59′ Μιχαήλ), Κάργας, Κορρέα, Μακούν, Αντωνίου (59′ Κίκο), Τεχέρα, Χρυσοστόμου (90’+5 Κωνσταντίνου), Κορέια, Παρούτης, Φερέιρα (85′ Περέα), Καστέλ (85′ Τζούλιου).

Παρατηρητής: Καπιτανής Κώστας

9′ ΓΚΟΛ 0-1 Ανοίγει το σκορ η Ανόρθωση με τον Φερέιρα. Οι φιλοξενούμενοι έφυγαν γρήγορα στην αντεπίθεση, ο Καστέλ πάσαρε την κατάλληλη στιγμή στον Πορτογάλο, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

11′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Πάφος FC με τον Ζάιρο. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πέπε και κεφαλιά του Κβίντα, η μπάλα έφτασε στον Βραζιλιάνο ο οποίος με νέα κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

14′ Καλή ευκαιρία για την Πάφος FC, μετά από νέα εκτέλεση κόρνερ του Πέπε. Ο Τάνκοβιτς με σουτ από καλή θέση αστόχησε.

16′ ΓΚΟΛ 2-1 Γυρίζει το ματς η Πάφος FC, που σκοράρει και δεύτερο γκολ σε πέντε λεπτά. Τάνκοβιτς και Ζάιρο έπαιξαν το ένα-δύο, ο Σουηδόε βρέθηκε σε θέση βολής και δεν έχασε την ευκαιρία να σκοράρει.

18′ Κίτρινη στον Ρους για φάουλ στον Παρούτη.

20′ ΓΚΟΛ 3-1 Μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Ντράγκομιρ γύρισε στο ύψος του πέναλτι. Εκεί ήταν ο Γκολντάρ, ο οποίος με όμορφο τελείωμα σκόραρε.

21′ Κίτρινη στον Χρυσοστόμου για φάουλ στον Τζάτζα.

29′ Σουτ του Μπότσκαϊ από πλάγια θέση στην περιοχή, ο Κορρέα με κεφαλιά έβγαλε σε κόρνερ.

35′ Ο Ζάιρο πήρε μπάλα στην περιοχή, δεν μπόρεσε όμως με σουτ από καλή θέση να νικήσει τον Κεραυνό.

36′ Κίτρινη κάρτα στον Κάργα για διαμαρτυρίες.

42′ Σέντρα του Μπότσκαϊ από αριστερά, κεφαλιά του Τζάτζα έξω.

43′ Κίτρινη και στον Μακούν.

45’+2 ΓΚΟΛ 4-1 Και τέταρτο γκολ για την Πάφος FC, ξανά με τον Ζάιρο.

45’+4 Η Πάφος FC σκόραρε ξανά με τον Τζάτζα, όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

48′ Μέγαλη διπλή ευκαιρία για την Πάφος FC. Ο Κεραυνός νίκησε τον Τζάτζα, ενώ το σουτ του Ντράγκομιρ πήγε στον Κορρέα.

49′ Στο έδαφος ο Κεραυνός μετά από σύγκρουση με τον Κορρέα.

– Μικρή διακοπή στο ματς.

– Αφού εξετάστηκε από το ιατρικό επιτελείο της Ανόρθωσης ο Κεραυνός, κρίθηκε απαραίτητο, προληπτικά, να μεταβεί με το ασθενοφόρο στο Γενικό Νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις. Τη θέση του πήρε ο Νεόφυτος Μιχαήλ.

68′ Πέναλτι κερδίζει η Πάφος FC. Σε μαρκάρισμα του Κίκο στον Τζάτζα στην περιοχή.

69′ Άστοχος ο Ζάιρο. Ο Βραζιλιάνος φορ έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

70′ ΓΚΟΛ 5-1 Η Πάφος FC βρίσκει τελικά και πέμπτο γκολ, με τον Τζάτζα με όμορφο τελείωμα στην κίνηση.

73′ Άστοχη κεφαλιά του Τάνκοβιτς.