Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ – Δόξα 2-3: Μαθηματικά «ζωντανή» με σερβική υπογραφή (vid)

ΑΕΖ – Δόξα 2-3: Μαθηματικά «ζωντανή» με σερβική υπογραφή (vid)

Βρέθηκε φάτσα με τον μαθηματικό υποβιβασμό στη Β’ Κατηγορία μετά από 12 συναπτές παρουσίες στα σαλόνια των μεγάλων, αλλά κατάφερε να μείνει «ζωντανή» η Δόξα. Με σερβική υπογραφή, από τα δύο γκολ του Τρούγιτς, έφερε τα πάνω κάτω κόντρα στην ΑΕΖ, της οποίας επικράτησε με 3-2 στο «Αμμόχωστος», σε παιχνίδι για την 11η αγωνιστική των πλέι άουτ.

Η ομάδα του Ζακακίου προηγήθηκε με πέναλτι του Σάμπο στο 9′. Η Δόξα έβγαλε αντίδραση και αφού δεν σκόραρε σε τρεις ευκαιρίες με τον Τρούγιτς, κατάφερε να ισοφαρίσει με αυτογκόλ του Σιφνέου στο 48′. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΖ μετά την εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί έκανε πισινή κεφαλιά και σκόραρε σε λάθος εστία. Ο Τρούγιτς με κοντινό πλασέ μετά από πάσα του Σαντίκ έδωσε προβάδισμα για την ομάδα της Κατωκοπιάς στο 58′. Στο 73΄το γκολ του Αντενόν ακυρώθηκε ως οφσάιντ και δύο λεπτά αργότερα η ΑΕΖ ισοφάρισε με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Ιωσηφίδη. Η τελευταία λέξη ανήκε στον MVP του αγώνα, Νίκολα Τρούγιτς, ο οποίος με πλασέ εντός περιοχής στο 89′ χάρισε στη Δόξα την ένατη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Στους 31 βαθμούς και τη 12η θέση η Δόξα, στην τελευταία θέση η ΑΕΖ με 17 βαθμούς.

ΑΕΖ (Βλάντιτσα Πέτροβιτς): Π. Κυριάκου, Παστελλής, Ελευθερίου, Χρίστου, Σλόγκαρ (64′ Σαρφό), Ε. Αντωνίου, Σάμπο, Σάντος (76΄Α. Χαραλάπους), Ματόνγκο (46′ Iωσηφίδης), Σιφνέος, Ντιγκινί (64′ Ντιομάντ).

Δόξα (Κύπρος Μούζουρος): Στυλιανού, Ε. Κυριάκου, Χ. Κυριάκου, Πούριτς, Βελκόφσκι (79′ Προβυδάκης), Φοφάνα (60′ Τραϊτσέφσκι), Ναμπί (87′ Λοΐζίδης), Αντενόν, Χάνι (79′ Ασάντε), Τρούγιτς, Σαντίκ.

Έναρξη αγώνα.

5′ Διπλή απόκρουση του Κυριάκου σε ισάριθμες προσπάθειες της ΑΕΖ, πρώτα με τον Ντιγκινί και μετά με τον Ματόνγκο.

8′ Πέναλτι για την ΑΕΖ, σε ανατροπή του Ματόνγκο από τον τερματοφύλακα Κυριάκου.

9′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ, 1-0 με πέναλτι του Σάμπο.

26′ Σουτ του Ναμπί, απέκρουσε σχετικά εύκολα ο Στυλιανού. Πρώτη τελίκή στον στόχο για τη Δόξα.

30′ Ωραία προσπάθεια και σουτ του Τρούγιτς εκτός περιοχής, η μπάλα ελάχιστα έξω.

37′ Nέα ευκαιρία για τη Δόξα, με τον Τρούγιτς σε θέση βολής μετά από προσπάθεια του Κυριάκου από δεξιά, έκανε το σουτ ο Σέρβος αλλά δεν βρήκε στόχο.

45′ Ξανά ευκαιρία για τη Δόξα με τον Τρούγιτς με ίδιο αποτέλεσμα. Άστοχος ο εξτρέμ της προσφυγικής ομάδας με σουτ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

Έναρξη δευτέρου ημιχρονου.

48′ Τεράστια ευκαιρία για τη Δόξα, σουτ του Σαντίκ απέκρουσε με τα πόδια ο Στυλιανού.

48′ ΓΚΟΛ για τη Δόξα, ισοφαρίζει σε 1-1 με αυτογκόλ του Σιφνέου. Εκτέλεση κόρνερ του Ναμπί ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΖ έκανε πισινή κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

50′ Νέα προσπάθεια του Σαντίκ απέκρουσε ξανά ο Στυλιανού.

58′ ΓΚΟΛ για τη Δόξα, 2-1 με τον Τρούγιτς, μετά από πάσα του Σαντίκ.

59′ Γίνεται έλεγχος VAR για πιθανό οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

59′ Μετράει το γκολ. Φέρνει τα πάνω κάτω η Δόξα.

73′ Σκοράρει η Δόξα με τον Αντενόν, όμως ο βοηθός διαιτητής σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Γίνεται έλεγχος από το VAR. Δεν μετράει το γκολ.

75′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΖ, ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Iωσηφίδη. Μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με φαλτσαριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

84′ Δοκάρι για τη Δόξα, σε κεφαλιά του Πόυριτς.

89′ ΓΚΟΛ για τη Δόξα, 3-2 με τον Τρούγιτς! Πάσα του Λοΐζίδη από αριστερά, ο Σαντίκ έκανε κοντρόλ της μπάλας και ο Τρούγιτς την πλάσαρε στα δίχτυα. Δεύτερο γκολ για τον Σέρβο.