Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΔΟΞΑΔόξα – Καρμιώτισσα 1-4: Ολική ανατροπή με «σούπερ» Κατσαντώνη

Δόξα – Καρμιώτισσα 1-4: Ολική ανατροπή με «σούπερ» Κατσαντώνη

Η Καρμιώτισσα πήρε σπουδαία νίκη 4-1 στην Περιστερώνα επί της Δόξας, επιτυγχάνοντας ολική ανατροπή. Έτσι άνοιξε την ψαλίδα στους οκτώ βαθμούς από την αποψινή αντίπαλό της, που παραμένει στον πυθμένα.

Η νικήτρια παραμένει στην 11η θέση και περιμένει το τέλος του Οθέλλος – ΑΕΛ (1-1 στο ημίχρονο), για να δει αν θα ανοίξει την απόσταση ή όχι από τη ζώνη του υποβιβασμού (ο Οθέλλος είναι 12ος).

Η νίκη της ομάδας των Πάνω Πολεμιδιών ήρθε με τρία γκολ εκτός περιοχής σουτ, ένα εντός και μεγάλο πρωταγωνιστή των Κατσαντώνη, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ και έφτασε τα 12 στο πρωτάθλημα. Το άλλο πέτυχε ο Ντούμπια, ενώ για την ηττημένη σκόραρε ο Ναμπί με πέναλτι στο 7’.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Δόξα ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0 μετά από γκολ του Ναμπί στο 7′ από το σημείο του πέναλτι, που καταλογίστηκε από τον Σέρβο διαιτητή Μομψίλο Μάρκοβιτς μέσω on field review για χέρι του Μαλόνε. Στο 11′ ο Τρούγιτς έχασε ευκαιρία σουτάροντας άουτ.

Η Καρμιώτισσα πλησίασε στην ισοφάριση στο 16′, όταν ο Προβυδάκης έκοψε την προσπάθεια του Θεοδώρου. Στο τέλος του ημιχρόνου, η Καρμιώτισσα απέτυχε να σκοράρει με δύο σουτ του Τσουκαλά.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών συνέχισε αυτό που άρχισε προς το τέλος του πρώτου, πιέζοντας για την ισοφάριση. Και τα κατάφερε με το παραπάνω!

Με τρία εκτός περιοχής σουτ, ένα του Ντούμπια (52’) και δύο του Κατσαντώνη (62’, 67’) έφερε τα κάτω πάνω. Πάντως ενδιαμέσως του πρώτου και του δεύτερου γκολ των πορτοκαλί, ο Ασάντε έχασε δύο ευκαιρίες για να δώσει νέο προβάδισμα στη Δόξα με ισάριθμα άστοχα σουτ (58’, 61’).

Ο Κατσαντώνης σκόραρε άλλη μία φορά στο δεύτερο λεπτό της καθυστέρησης με εντός περιοχής σουτ.

Δόξα (Γιώργος Πετράκης): Αντωνίου, Προβυδάκης (68′ Σαντίκ), Πούριτς, Αντωνιάδης, Τάντι, Βελκόφσκι, Τραϊτσέφσκι (51′ Φοφανά), Ναμπί (80′ Μέσκα), Ασάντε, Χάνι (80′ Άλσεους), Τρούγιτς.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Σπόλιαριτς, Γκραντινάρου, Μαλόνε, Κοβάσεβιτς, Πάβλαβετς, Τσουκαλάς, Ουεσλάτι, Ρόσι (67′ Χαραλάμπους), Ντούμπια, Θεοδώρου (77′ Νεοφύτου), Κατσαντώνης.

Σκόρερ: Ναμπί 7′ (πεν.) / Ντούμπια 52′, Κατσαντώνης 62′, 66′, 90’+2

Κίτρινες: Πούριτς, Άλσεους / Τσουκαλάς, Μαλόνε

Στάδιο: Κατωκοπιά – Επιστροφή «Γλαύκος Κληρίδης»

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Πέναλτι για τη Δόξα έπειτα από εξέταση στο on field review για χέρι του Μαλόνε.

7′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Ναμπί νίκησε από τα 11 βήματα τον Σπόλιαριτς.

11′ Ευκαιρία για τη Δόξα με τον Τρούγιτς να παίρνει την μπαλιά, να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει από πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

16′ O Θεοδώρου δέχτηκε μακρινή μπαλιά, έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, αλλά προτού σουτάερει τον πρόλαβε ο Προβυδάκης και έδιωξε σε κόρνερ.

26′ Σουτ του Χάνι από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.

45′ Τέσσετα λεπτά καθυστέρηση.

45’+2 Μετά από κόρνερ, ο Τσουκαλά απέτυχε να σκοράρει με δύο σουτ. Στο πρώτο, η μπάλα σταμάτησε στον Βελκόφσκι, στο δεύτερο έφυγε άουτ.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

47′ Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την Καρμιώτισσα με άστοχη κεφαλιά του Κατσαντώνη.

52′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Ντούμπια με εκτός περιοχής σουτ φέρνει το ματς στα ίσα.

58′ Ο Ασάντε χάνει την ευκαιρία με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

61′ Νέο σουτ του Ασάντε, αυτή τη φορά από το ύψος της περιοχής, ίδια κατάληξη.

62′ ΓΚΟΛ 1-2! Ο Κατσαντώνης με δυνατό εκτός περιοχής κάνει την ολική ανατροπή για την Καρμιώτισσα.

66′ ΓΚΟΛ 1-3! Ο Κατσαντώνης και πάλι, επίσης με δυνατό εκτός περιοχής σουτ, πετυχαινει το δεύτερο τέρμα του στο ματς.

82′ Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βελκόφσκι, ο Πούριτς έχασε ευκαιρία με κεφαλιά από κοντά.

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

90’+2! Ο Κατσαντώνης φτάνει στο χατ τρικ, αυτή τη φορά με εντός περιοχής σουτ.