aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛBίντεο: Πέναλτι μέσω VAR και πεντάλεπτης εξέτασης, ισοφάρισε ο Κυριάκου

Bίντεο: Πέναλτι μέσω VAR και πεντάλεπτης εξέτασης, ισοφάρισε ο Κυριάκου

Με πέναλτι του Βαγγέλη Κυριάκου στο 45’ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 τον ΑΠΟΕΛ στον πρώτο αγώνα της δεύτερης φάσης του κυπέλλου Coca – Cola. Ένα γκολ μεγάλης σημασίας καθώς οι μαυροπράσινοι είναι τυπικά φιλοξενούμενοι και στο θεσμό του κυπέλλου ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας τέρματος.

Ο καταλογισμός του πέναλτι ήταν επεισοδιακός, καθώς η φάση της εξέτασης της ανατροπής του Κα από τον Σόουζα στο VAR διήρκησε τέσσερα λεπτά και ακολούθως φώναξαν στο διαιτητή Ανδρέα Αργυρού να πάει στο βίντεο και να δει τη φάση. Ο διαιτητής διαπίστωσε ότι η παράβαση που ήταν καθαρή έγινε εντός της μεγάλης περιοχής και έδειξε την άσπρη βούλα.

Πάντως, προκάλεσε αρνητική εντύπωση το γεγονός πως ο διαιτητής κράτησε μόλις τρία λεπτά χρόνο καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο, αν και η φάση της ανατροπής του Κα έγινε στο 40’ και η εκτέλεση στο 45’.