aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

GOALΈσπρωξε την Κροτόνε στον γκρεμό η Λάτσιο και πάει για... τελικό!

Έσπρωξε την Κροτόνε στον γκρεμό η Λάτσιο και πάει για… τελικό!

Πρώτο φαβορί για την τρίτη θέση που θα οδηγήσει στη Serie B έγινε η Κροτόνε, μετά την εντός έδρας ισοπαλία κόντρα στη Λάτσιο με 2-2, με τους «λατσιάλι» από την άλλη πλευρά να μην καταφέρνουν να εξασφαλίσουν θέση για το Champions League της νέας περιόδου.

Πλέον, η Κροτόνε που είναι στη ζώνη του υποβιβασμού, καθώς η ισοβαθμία με τη Σπαλ δεν την ευνοεί, παίζει την τελευταία αγωνιστική στην έδρα της Νάπολι και έχει ασυγκρίτως την πιο δύσκολη αποστολή σε σχέση με τις υπόλοιπες ομάδες που «καίγονται» για την παραμονή.

Όσο για τη Λάτσιο πέταξε στα… σκουπίδια τη «χρυσή» ευκαιρία για να εξασφαλίσει θέση στο Champions League και πλέον την τελευταία αγωνιστική φιλοξενεί την Ίντερ, σε έναν άτυπο τελικό με τους «νερατζούρι», σε μια αναμέτρηση στην οποία ακόμα και η ισοπαλία την ευνοεί, όχι όμως και η ήττα.

Μεγάλη νίκη πήρε η Κάλιαρι μέσα στην έδρα της Φιορεντίνα (0-1), παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα, ωστόσο οι «βιόλα» πιθανότατα χάνουν το «τρένο» του Europa League, αφού πλέον δεν εξαρτάται τίποτα από τα χέρια τους και την τελευταία αγωνιστική έχουν τη Μίλαν στο «Σαν Σίρο».

Το πρόγραμμα της 37ης αγωνιστικής

Σάββατο (12/05)
Μπενεβέντο – Τζένοα 1-0 (87′ Ντιαμπατέ)
Ίντερ – Σασουόλο 1-2 (80′ Ραφίνια-25′ Πολιτάνο, 72′ Μπεράρντι)

Κυριακή (13/05)
Μπολόνια – Κιέβο 1-2 (12’ πέν. Βέρντι – 48’ Τζιακερίνι, 60’ Ινγκλές)
Κροτόνε – Λάτσιο 2-2 (29’ Νουάνκουο, 61’ Σετσερίνι – 17’ πέν. Λούλιτς, 84’ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)
Φιορεντίνα – Κάλιαρι 0-1 (37’ Παβολέτι)
Τορίνο – Σπαλ 2-1 (68’ Μπελότι, 87’ Ντε Σιλβέστρι – 22’ Γκράσι)
Βερόνα – Ουντινέζε 0-1 (20’ Μπαράκ)
Αταλάντα – Μίλαν (19:00) 
Ρόμα – Γιουβέντους (21:45) 
Σαμπντόρια – Νάπολι (21:45)

Η επόμενη (38η) αγωνιστική

Σάββατο (19-05)
Τζένοα – Τορίνο (21:45)

Κυριακή (20/05)
Μίλαν – Φιορεντίνα (19:00) 
Κάλιαρι – Αταλάντα (19:00) 
Κιέβο – Μπενεβέντο (19:00) 
Γιουβέντους – Βερόνα (19:00) 
Νάπολι – Κροτόνε (19:00) 
Σπαλ – Σαμπντόρια (19:00) 
Ουντινέζε – Μπολόνια (19:00) 
Λάτσιο – Ίντερ (21:45) 
Σασουόλο – Ρόμα (21:45)

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ