aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΠρωταθλήτρια η Ανόρθωση, πέντε χρόνια μετά! (pics)

Πρωταθλήτρια η Ανόρθωση, πέντε χρόνια μετά! (pics)

Η Ανόρθωση είναι η πρωταθλήτρια της σεζόν 2017-18. Η «Μεγάλη Κυρία» με τη νίκη της με 3-0 στε (25-18, 25-17, 25-20) επί της Τεχνοοικία ΑΕΚ το βράδυ της Τρίτης 13 Μαρτίου, κατέκτησε το έκτο πρωτάθλημα στην ιστορία της επιστρέφοντας στην κορυφή του γυναικείου βόλεϊ μετά από πέντε χρόνια. Τελευταία κατάκτηση ήταν αυτή του 2013 ενώ προηγήθηκαν τα πρωταθλήματα του 2002, 2004, 2006 και 2010.

Οι κοπέλες του Αλ. Μπόσκοβιτς με 49 βαθμούς, ξέφυγαν πέντε πόντους από τη 2η θέση και στην τελευταία αγωνιστική η διαφορά δεν ανατρέπεται. Ο αγώνας της 20ης αγωνιστικής με την Robo Markets ΑΕΛ θα έχει πανηγυρικό χαρακτήρα, αφού θα απονεμηθεί το τρόπαιο.

Η Ανόρθωση παρουσιάστηκε όπως έπρεπε στο πρώτο σετ και με πειστική εμφάνιση έδειξε πόσο πολύ θέλει τον τίτλο. Πήρε διαφορά και «τέλειωσε» σε 25 λεπτά το σετ με 25-18 κάνοντας το πρώτο από τα τρία βήματα που θέλει. Η Τεχνοοικία ΑΕΚ όταν έμεινε πίσω δεν αντέδρασε και έχασε το σετ κυρίως ψυχολογίας.

Καμιά δυσκολία δεν αντιμετώπισε η Ανόρθωση στο δεύτερο σετ. Αποδίδοντας καταπληκτικό βόλεϊ η «Κυρία» δεν άφησε περιθώρια στις Λαρνακείς. Η Ανόρθωση κέρδισε με 25-17 σε 27 λεπτά και έβαλε βάσεις κατάκτησης πρωταθλήματος με το 2-0  σετ. Στο τρίτο σετ η Ανόρθωση δεν άφησε την Τεχνοοικία ΑΕΚ να πιστέψει και παρά την καλή προσπάθεια των «κιτρινοπράσινων» οι «κυανόλευκες» κέρδισαν με 25-20 και πήραν τη νίκη τίτλου με 3-0 σετ.

Ανόρθωση (Αλ. Μπόσκοβιτς): Βασιλείου, Καετάνο, Ιωάννου, Μπούραζερ, Μπρατούνχινα, Σταυρινίδου. Λίμπερο: Δαυίδ.

ΑΕΚ (Ι. Κουμής): Στ. Ιωάννου, Καρπεντιέρ, Μάγκντιτς,Ριπνάγια, Ριαλά. Λίμπερο: Μοσφιλιώτη. Αλλαγές: Πέτρου, Δημητρίου.

Βαθμολογία (1-4 σε 19 αγώνες):

1) Ανόρθωση 49

2) Απόλλων 45

3) Τεχνοοικία ΑΕΚ 4

4) Robo Markets ΑΕΛ 23

Στην 5η θέση και πρώτη του ομίλου 5-8 τερμάτισε η Αναγέννηση Δερύνειας μετά τη νίκη της επί του ΘΟΙ Αυγόρου στη Σάλα Δερύνειας με 3-0 σετ (25-16, 25-21, 25-23) μια αγωνιστική πριν από το φινάλε. Οι «πράσινες» ήταν καλύτερες επικρατώντας δικαιότατα. Στο άλλο παιχνίδι η ομάδα της Νεάπολης ήταν απόλυτα σοβαρή στο πρώτο σετ κερδίζοντας με 19-25 δείχνοντας ότι πήγε στα Λατσιά χωρίς να υποτιμήσει τον Εθνικό που τα έδωσε όλα.

Ωστόσο, η προσφυγική ομάδα πήρε το σετ με 19-25 γράφοντας το 0-1 σετ. Η Ολυμπιάδα επιβλήθηκε και στο δεύτερο σετ αν και η ομάδα των Λατσιών πάλεψε πολύ και έχασε κάποιες άμυνες που στοίχισαν το σετ με 21-25. Στο τρίτο σετ ο Εθνικός έδειξε τα «δόντιά» του και παίζοντας εξαιρετικά κέρδισε με 25-23 μειώνοντας σκορ. Ωστόσο, άμεσα επανήλθε η Ολυμπιάδα και επιβλήθηκε στο τέταρτο με 25-21 εξασφαλίζοντας τη νίκη με  3-1 σετ (19-25, 21-25, 25-23, 21-25).