aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥAEZ – Εθνικός 0-1: Ο Καμπρέρα την εκτέλεσε από τα ένδεκα βήματα (vid)

AEZ – Εθνικός 0-1: Ο Καμπρέρα την εκτέλεσε από τα ένδεκα βήματα (vid)

Με πέναλτι του Καμπρέρα (65’), το οποίο κέρδισε ο Πεχλιβάνης από τον Αντωνίου (απέκρουσε την μπάλα με τα χέρια), ο Εθνικός Άχνας πέρασε από την έδρα της ΑΕΖ (1-0) και εκτοξεύθηκε στους 32 βαθμούς.

Παράλληλα, έστησε στον τοίχο την ομάδα του Ζακακίου, που παρέμεινε στους 16 βαθμούς και την προτελευταία θέση, με τη διαφορά από την Καρμιώτισσα που είναι η πρώτη ομάδα πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού να έχει αυξηθεί στους επτά βαθμούς.

Ο Εθνικός, πλέον, εδραιώνεται και βλέπει για πιο ψηλά, καθώς μείωσε τη διαφορά από την ΑΕΛ στους δύο βαθμούς. Ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στη β’ φάση, με το αήττητο να φθάνει τους τέσσερις αγώνες για την ομάδα του Μαρίνου Σατσιά. Η ομάδα της Άχνας θα φιλοξενήσει την Τετάρτη τον Οθέλλο.

Η ΑΕΖ βρίσκεται σε ακόμη πιο δύσκολη θέση, όσον αφορά στην προσπάθεια για παραμονή στην Κατηγορία. Δέχθηκε τέταρτη σερί ήττα και δείχνει πως δεν μπορεί για να κάνει το βήμα παραπάνω. Επόμενος αντίπαλός της η ΑΕΖ εκτός έδρας, την προσεχή Τετάρτη.

ΑΕΖ (Τζέισον Πάντσεον): Μιλοσάβλιεβιτς, Ε. Αντωνίου (73′ Χριστοφή), Γιαντάλ (84′ Σλόγκαρ), Ρέινολτς, Ελευθερίου (73′ Ρουίζ), Σαρφό, Σάμπο, Κλε, Κάστρο, Ντιγκινί, Βάλντι (83′ Σιφναίος).

Εθνικός (Μαρίνος Σατσιάς): Παναγή, Στυλιανού (76′ Σπιρόφσκι), Αρτυματάς, Ριστέφσκι, Λομοτέι, Ντε Ιριόντο, Λίπσκι (76′ Iωάννου), Πεχλιβάνης (68′ Μπίκερ), Ντράζιτς (68′ Μπέκερ), Μ. Ηλία (84′ Iωαννίδης), Καμπρέρα.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

5′ Ο Καμπρέρα από κοντά έκανε το γυριστό σουτ και ο Μιλοσάβλιεβιτς απομάκρυνε σωτήρια.

17′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μάριος Ηλία από καλή θέση έκανε το δυνατό σουτ και υποχρέωσε τον Μιλοσάβλιεβιτς σε δύσκολη επέμβαση.

25′ Μακρινό σουτ του Ντιγκινί πάνω από την εστία του Παναγή.

37′ Ο Κλε είχε καλή ευκαιρία να σκοράρει, αλλά δεν έκανε σωστή επιλογή και η ευκαιρία για την ΑΕΖ έκανε φτερά.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

51′ Τεράστια διπλή ευκαιρία για τον Εθνικό. Εκτέλεση φάουλ του Πεχλιβάνη ο Ριστέφσκι έκανε την κεφαλιά η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης ο Μιλοσάβλιεβιτς απέκρουσε τη δεύτερη προσπάθεια του Σκοπιανού.

63′ Φωνές για πέναλτι από τους παίκτες του Εθνικού σε χέρι του Ευαγόρα Αντωνίου μετά τη σέντρα του Πεχλιβάνη.

64′ Πάει στο VAR ο Δημήτρης Σολωμού και σωστά καταλογίζει την εσχάτη των ποινών.

65′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό 1-0 με πέναλτι του Καμπρέρα.

71′ Λάθος στην άμυνα του Εθνικού από τον Ριστέφσκι ο Κάστρο έκανε συρτό σουτ με το δεξί, η μπάλα έφυγε έξω.

81′ Σωτήρια απόκρουση του Παναγή σε προσπάθεια του Ντιγκινί. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΖ.

90′ Σουτ του Σπιρόφσκι από εξαιρετική θέση δεν βρήκε στόχο.

90′ Έξι λεπτά ο επιπρόσθετος χρόνος.

90’+4 Προσπάθεια του Ρέινολντς δεν βρίσκει στόχο, πολύ καλή φάση για την ΑΕΖ.

90’+6 Σουτ του Ντιγκινί η μπάλα έξω.