Στις θέσεις τους οι πρωτοπόροι!

ΤΟΥ ΜΑΡΙΟΥ ΠΟΛΥΔΩΡΟΥ

Με νίκες για τους γηπεδούχους και οδηγούς στη βαθμολογία, Κεραυνό και ΑΕΚ, επανάρχισε ψες το πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας. Οι Στροβολιώτες επικράτησαν δύσκολα του Απόλλωνα με 73-70 και οι Λαρνακείς επιβλήθηκαν με 81-69 της ΕΘΑ.

Ισορροπημένο ήταν σε γενικές γραμμές το παιχνίδι στον Στρόβολο κατά το πρώτο ημίχρονο, με τον πρωτοπόρο Κεραυνό να έχει ισχνό προβάδισμα τριών πόντων (45-42). Στο τρίτο δεκάλεπτο, τον πρώτο λόγο είχε η δυνατή άμυνα του γηπεδούχου. Περιορίζοντας στους 10 πόντους τον Απόλλωνα, προηγήθηκε με 65-52.

Ο φιλοξενούμενος, όμως, δεν τα παράτησε. Πλησίασε αισθητά και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Μάλιστα, παραλίγο να οδηγηθεί στην παράταση, αφού ο Κορωνίδης αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή για λογαριασμό των κυανολεύκων. Έτσι, ο Κεραυνός πήρε έστω και αγχωτικά το ροζ φύλλο με σκορ 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-42, 65-52, 73-70.

Κεραυνός (Λειβαδιώτης): Νεοφύτου 2, Ρος 14 (3), Μπάρκερ 12 (1), Αμπουκάρ 18, Παρκς 8, Μιχαήλ 5 (1), Στυλιανού 8 (2), Θεοχαρίδης, Ο’ Μπράιαν 6.

Απόλλων (Αντωνίου): Μάρσαλ 21 (4), Πιττάκας 4, Κορωνίδης 6 (2), Παπέ, Μπέκφορντ 5 (1), Μόρις 13 (3), Γρίβας, Γεωργίου, Ηλιάδης 5 (1), Ρέινς 16.

Στη Λάρνακα… παρέμεινε το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς η πρωταθλήτρια ΑΕΚ, νίκησε στο «Κίτιον» την ΕΘΑ και αυτό κυρίως, επειδή είχε την εμπειρία και τις πρέπουσες λύσεις στην καθοριστική 4η περίοδο. Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες είχαν από μία περίοδο και έτσι ήρθε φυσιολογικά το 39-38.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και εξασφάλισαν διαφορά εννιά πόντων (64-55). Παρά την προσπάθεια των φιλοξενουμένων να πλησιάσουν στη συνέχεια, οι πρωταθλητές αντέδρασαν και αύξησαν ξανά τη διαφορά στους 12 πόντους τελικά (81-69). Κορυφαίοι ήταν οι Μπρέζετς και Τόμας με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 39-38, 64-55, 81-69.

ΑΕΚ (Γαβριήλ): Πίγκραμ 20 (4), Μπρέζετς 19, Σιζόπουλος 9 (1), Πέτροβιτς 2, Τόμας 19 (3), Παλάλας, Μπιγκς 2, Κουμής, Τρισόκας 10, Στυλιανού.

ΕΘΑ (Παπαδόπουλος): Άξεν 17 (1), Μπαρνς 12 (2), Εσχό 13 (1), Ορτίθ 17 (3), Ουόλκερ 8 (1), Λοϊζίδης, Παπαμιχαήλ, Πηλαβάς 2, Χρίστου.