Aθλητικά NέαΚαθάρισε την Γκινγκάμπ και πήρε το... εισιτήριο η Λιόν

Καθάρισε την Γκινγκάμπ και πήρε το… εισιτήριο η Λιόν

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας, εκεί που την περιμένει η Καέν, προκρίθηκε η Λιόν! Η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό με μια μεστή εμφάνιση επικράτησε 2-1 στην έδρα της Γκινγκάμπ και βρίσκεται στους «8».

Η Λιόν φόρτσαρε όποτε ακριβώς έπρεπε και σκόραρε δύο γκολ, ένα στην αρχή κάθε ημιχρόνου. Ο Ντεμπελέ, λοιπόν, στο 7ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τη Λιόν, ενώ στις αρχές του δευτέρου μέρους (49’) ο Κορνέ έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του, που κρατούσε εύκολα το προβάδισμα.

Ωστόσο, η Γκινγκάμπ με γκολ του Μεντί στο 88ο λεπτό κατάφερε να… αγχώσει τους φιλοξενούμενους, που άντεξαν στο φινάλε και κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Γαλλίας.