Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαLA LIGAΈκλεισε το σπίτι της Ατλέτικο η Μαγιόρκα!

Έκλεισε το σπίτι της Ατλέτικο η Μαγιόρκα!

Απίστευτη Μαγιόρκα μέσα στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο»! Οι νησιώτες επικράτησαν 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στην έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης για τη 16η αγωνιστική της La Liga, υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές σε γκέλα ολκής!
Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε κρατούσε τη νίκη στα χέρια της μέχρι και το 80′, έχοντας πάρει προβάδισμα με τον Κούνια στο 68′ (ύστερα από εξαιρετική ενέργεια του Κορέα).

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν τρομερό τελευταίο δεκάλεπτο. Αρχικά, ισοφάρισαν στο 80′ με την κεφαλιά του Ρούσο, για να έρθει το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Κούμπο έτρεξε σε αντεπίθεση το μισό γήπεδο, πλασάροντας ψύχραιμα ενώπιον του Όμπλακ.

Στην 4η θέση (29β., -7 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης), πλέον, η Ατλέτικο, με τη Μαγιόρκα να φτάνει στην πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από επτά ανεπιτυχείς προσπάθειες, ανεβαίνοντας στους 19 πόντους και τη 12η θέση.

Να σημειωθεί ότι ο Σάβιτς έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 11′, με τη συμμετοχή τόσο στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι με την Πόρτο, όσο και στο ντέρμπι με τη Ρεάλ την επόμενη Κυριακή (12/12) να καθίσταται αμφίβολη.