aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Aθλητικά NέαΣπουδαίες νίκες για Σερβία και Αλβανία

Σπουδαίες νίκες για Σερβία και Αλβανία

Η Σερβία έκανε ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018 από τον 4ο όμιλο, αφού στην 7η αγωνιστική επικράτησε με 3-0 της ουραγού Μολδαβίας. Ο Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς σκόραρε κι έβγαλε ασίστ (στον Αλεκσάντερ Κολάροβ) στην πρώτη συμμετοχή του στο βασικό σχήμα των «πλάβι», ενώ ο Αλεκσάντερ Μίτροβιτς έφτασε τα 6 γκολ στα προκριματικά, προτού αντικατασταθεί από τον Αλεκσάντερ Πρίγιοβιτς του ΠΑΟΚ.

Η Γεωργία σταμάτησε την Ιρλανδία στην Τιφλίδα και το τελικό 1-1 ρίχνει την ομάδα του Μάρτιν Ο’ Νιλ από την κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 4′ με τον Σέιν Ντάφι, αλλά ο Βάλερι Καζαϊσβίλι ισοφάρισε στο 34′ και «έκοψε» δύο βαθμούς από τους Ιρλανδούς.

Στον 7ο όμιλο, η Αλβανία υποδέχθηκε στο Ελμπασάνι το Λίχτενσταϊν και έκανε τοχρέος της, περιμένοντας το… θαύμα από τα δύο μεγαθήρια του γκρουπ, Ισπανία και Ιταλία. Αν και δυσκολεύτηκε στο 1ο ημίχρονο, τα τέρματα των Οντίσε Ρόσι και Άνσι Αγκόλι έδωσαν τη νίκη 2-0στη γειτονική χώρα, που απέχει 4 βαθμούς από τις άλλες δύο ομάδες της Μεσογείου, περιμένοντας μία εξ αυτών να χάσει πόντους.

Στον 9ο όμιλο, η Φινλανδία έκανε μία νίκη γοήτρου με 1-0 απέναντι στους Ισλανδούς στο ντέρμπι του βορρά. Το τέρμα του Αλεξάντερ Ρινγκ μόλις στο 8ο λεπτό έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, που άντεξαν στην πίεση των Ισλανδών μέχρι τέλους. Ο Ρούρικ Γκίσλασον αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ένα τέταρτο από την είσοδό του στον αγώνα με δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό, ωστόσο η περσινή έκπληξη του Euro 2016 πίεσε, έχασε ευκαιρίες στις καθυστερήσεις, αλλά απέτυχε να προσπεράσει την Κροατία στην 1η θέση.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

Πέμπτη

Βουλγαρία – Σουηδία 3-2 (12′ Μανόλεφ, 29′ Λούστιγκ, 79′ Τσότσεφ / 33′ Κοσταντίνοφ, 44′ Μπεργκ)

Γαλλία – Ολλανδία 4-0 (14′ Γκριεζμάν, 73′, 88′ Λεμάρ, 90+1′ Εμπαπέ)

Λουξεμβούργο – Λευκορωσία 1-0 (60′ Άλβες)

Ουγγαρία – Λετονία 3-1 (6′ Κάνταρ, 26′ Σάλαϊ, 68′ Τζούτζακ / 40′ Φρεϊμάνις)

Πορτογαλία – Νήσοι Φερόε 5-1 (3′, 29′ πέν., 65′ Ρονάλντο, 58′ Καρβάλιο, 84′ Ολιβέιρα / 38′ Μπάλντβινσον)

Ελβετία – Ανδόρα 3-0 (43′, 63′ Σεφέροβιτς, 67′ Λίχτσταϊνερ)

Κύπρος – Βοσνία 3-2 (65′ Χριστοφή, 67′ Λαμπάν, 76′ Σωτηρίου / 32′ Σούνιτς, 44′ Βίστσα)

Ελλάδα – Εσθονία 0-0

Βέλγιο – Γιβραλτάρ 9-0 (16′ Μέρτενς, 18′, 61′, 67′ Μενιέ, 31′, 38′, 84′ πέν. Λουκακού, 27′ Βιτσέλ, 45′ Αζάρ)

Παρασκευή

Καζακστάν – Μαυροβούνιο 0-3 (31′ Βέσοβιτς, 53′ Μπετσιράι, 63′ Σίμιτς)

Τσεχία – Γερμανία 1-2 (78′ Νταρίντα / 4′ Βέρνερ, 88′ Χούμελς)

Νορβηγία – Αζερμπαϊτζάν 2-0 (32′ πέν. Κινγκ, 59′ αυτ. Σαντίγκοβ)

Σαν Μαρίνο – Βόρεια Ιρλανδία 0-3 (71′, 75′ Ματζένις, 78′ πέν. Ντέιβις)

Δανία – Πολωνία 4-0 (15′ Ντιλέινι, 42′ Κορνέλιους, 59′ Γέργκενσεν, 79′ Έρικσεν)

Ρουμανία – Αρμενία 1-0 (90+1′ Στάνκου)

Λιθουανία – Σκωτία 0-3 (25′ Άρμστρονγκ, 30′ Ρόμπερτσον, 72′ Μακάρθουρ)

Μάλτα – Αγγλία 0-4 (53′, 90+2′ Κέιν, 86′ Μπέρτραντ, 90+1′ Γουέλμπεκ)

Σλοβακία – Σλοβενία 1-0 (80′ Νέμετς)

Σάββατο

Γεωργία – Ιρλανδία 1-1 (34′ Καζαϊσβίλι / 4′ Ντάφι)

Σερβία – Μολδαβία 3-0 (20′ Γκατσίνοβιτς, 30′ Κολάροβ, 81′ Μίτροβιτς)

Αλβανία – Λίχτενσταϊν 2-0 (53′ Ρόσι, 78′ Αγκόλι)

6. Κόσοβο 1 (3-18)

*οι πρώτοι των ομίλων προκρίνονται στα τελικά του Μουντιάλ 2018, οι 8 καλύτεροι δεύτεροι μετά από κλήρωση θα παίξουν μπαράζ (4 ζευγάρια σε ματς μέσα-έξω) και οι 4 νικητές θα προκριθούν στα τελικά της Ρωσίας

**σε ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση και μετά τα μεταξύ τους ματς