ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΤΕΝΙΣ«Βασίλισσα» με ανατροπή και κορυφή η Κέρμπερ

«Βασίλισσα» με ανατροπή και κορυφή η Κέρμπερ

Το δεύτερο Grand Slam στην καριέρα της, μετά το φετινό Αυστραλιανό Open, κατέκτησε η Αντζελίκ Κέρμπερ. Η 28χρονη Γερμανίδα, που πλέον θα είναι το νούμερο ένα στην παγκόσμια κατάταξη εκθρονίζοντας τη Σερένα Γουίλιαμς, επικράτησε 6-3, 4-6, 6-4 της Καρολίνα Πλίσκοβα (Νο.11) στον τελικό μέσα σε 127 λεπτά και είναι η νέα βασίλισσα του US Open.

Η Κέρμπερ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όταν η 24χρονη Τσέχα αντίπαλός της (που από αύριο «σκαρφαλώνει» στο νούμερο 6 μετά την πρώτη της συμμετοχή σε τελικό Grand Slam) όχι απλώς πήρε το δεύτερο σετ, αλλά έφτασε να προηγείται με 3-1 στο τρίτο. Με όπλο τη… γερμανική ψυχραιμία και υπομονή της «γύρισε» το ματς και συνέχισε την εντυπωσιακή της σεζόν, που περιλαμβάνει εκτός των άλλων και το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Πέρα από τον τίτλο, η Κέρμπερ θα γίνει πλουσιότερη και κατά 3,5 εκατ. δολάρια από τη νίκη της αυτή.

Απόψε στις 23:00 (ώρα Ελλάδος) θα γίνει ο μεγάλος τελικός των ανδρών μεταξύ του Νόβακ Τζόκοβιτς και του Σταν Βαβρίνκα.