Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΠΑΡΑΛΙΜΝΙ«Ο καλύτερος κίπερ της Ευρώπης, για την περίοδο 1974-1975»

«Ο καλύτερος κίπερ της Ευρώπης, για την περίοδο 1974-1975»

Αναδημοσίευση αποσπάσματος εφημερίδας του παρελθόντος και συγκεκριμένα της δεκαετίας του ’70 αναρτήθηκε μέσω της ιστοσελίδας «Enosara» στη σελίδα της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου στο Facebook. Το απόσπασμα αφορά στον Δήμο Κωνσταντίνου ο οποίος αναδείχθηκε ο καλύτερος τερματοφύλακας της Ευρώπης το 1975.

Ο Δήμος υπήρξε ο αρχηγός της μεγάλης ομάδας της περιόδου 1973-77 με καλύτερες στιγμές την κατάληψη της δεύτερης θέσης την περίοδο 1974-1975, τους δύο τελικούς (1974 και 1975) και τις τρεις συμμετοχές στα Κύπελλα Ευρώπης. Λόγω της τουρκικής εισβολής το 1974 η ομάδα δεν αγωνίστηκε με την Λουξεμβουργιανή Αβενίρ και έχασε μοναδική ευκαιρία πρόκρισης στον Β’ γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων.

Αγωνιζόμενος από την νεαρή ηλικία των 16 χρόνων στην ομάδα αντρών ο Δήμος την περίοδο 1968-69 γεύτηκε τη χαρά του μοναδικού τίτλου στην ποδοσφαιρική ιστορία της ΕΝΠ. Την κατάκτηση της πρώτης θέσης στην Β’ Κατηγορία και την πανηγυρική άνοδο της ομάδας στην Α’ Κατηγορία με προπονητή τον Παραλιμνίτη Δημήτρη Ζάγκυλο. Τελευταίος αγώνας της 16χρονης καριέρας του αυτός με τον ΑΠΟΕΛ την Κυριακή 10 Ιουνίου 1979.

Αξιοσημείωτα στην καριέρα του Δήμου:

-Η συνύπαρξη του με τον αείμνηστο Σβάτοπλουκ Πλούσκαλ.

-Οι κλήσεις του στην Εθνική Ομάδα Αντρών.

-Η εντυπωσιακή παρουσία του από κάθε άποψη στον ημιτελικό της 16ης Ιουνίου 1974 με τον Απόλλωνα (5-3 στα πέναλτι) που με δύο αποκρούσεις του στη διαδικασία των πέναλτι έστειλε την ομάδα στον τελικό με την Ομόνοια.

-Η συγκλονιστική εμφάνιση του στον ημιτελικό της 29ης Ιουνίου 1975 με την Ομόνοια (7-4 στα πέναλτι) που τρεις δικές του αποκρούσεις πάλι στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι έστειλαν την ΕΝΠ. στο μεγάλο τελικό με την Ανόρθωση.

-Η παρουσία της ομάδας σε δύο τελικούς Κυπέλλου.

-Η δεύτερη θέση την περίοδο 1974-75, η καλύτερη στην 37χρονη διαδρομή της ομάδας στην Α’ Κατηγορία. Τελικός απολογισμός: 39 βαθμοί με 17 νίκες, 5 ισοπαλίες και μόνον 4 ήττες και με συντελεστή τερμάτων 51-11, νούμερα εξωπραγματικά για τα σημερινά δεδομένα. Με τη σημερινή βαθμολόγηση η Ένωση θα τερμάτιζε με 56 βαθμούς!

-Τα 11 μόνον τέρματα που δέχθηκε την ίδια περίοδο με την ομάδα της ΕΝΠ. να αναδεικνύεται ως η καλύτερη άμυνα της Ευρώπης.

-Η παρουσία του ως πρώτος προπονητής τις περιόδους 1991-92 και 1992-93.

Άλλες στιγμές και γεγονότα που έμειναν χαραγμένα στη μνήμη του Δήμου:

-Ο Μαύρος τελικός της 6ης Ιουλίου 1975 και η σφαγιαστική διαιτησία του Μιχαλάκη Κυριακίδη. Κάποιοι στέρησαν στην Ένωση τον πιο σίγουρο τίτλο στη μακρόχρονη ιστορία της.

-Η συγκινητική υποδοχή και φιλοξενία που έτυχε η ομάδα από τους Έλληνες της Γερμανίας στις δύο Ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της το 1975 και το 1976 με Duisburg και Kaiserslautern αντίστοιχα.

Τα ποδοσφαιρικά λάφυρα της προσωπικής του συλλογής:

-Η μπάλα του αγώνα με την Kaiserslautern της 28ης Σεπτεμβρίου 1976.

-Η σημαία της Duisburg που του χάρισε φίλαθλος μετά το τέλος του αγώνα την 16η Σεπτεμβρίου 1975.