Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΓΙΑ ΝΑΠΑΒ' Κατηγορία: Στα «σαλόνια» ο Οθέλλος, «Χ»άρηκε η ΑΕΖ στο ντέρμπι με την Ομόνοια 29Μ

Β’ Κατηγορία: Στα «σαλόνια» ο Οθέλλος, «Χ»άρηκε η ΑΕΖ στο ντέρμπι με την Ομόνοια 29Μ

Την άνοδό του στην Α’ Κατηγορία πανηγυρίζει μετά από οκτώ χρόνια ο Οθέλλος. Η ομάδα της Αθηαίνου επικράτησε με 2-1 της Πέγειας εκτός έδρας, έφθασε τους 56 βαθμούς και εξασφάλισε μαθηματικά την επιστροφή της στα σαλόνια της Α’ Κατηγορίας. Μάλιστα, με έναν βαθμό στην τελευταία αγωνιστική με αντίπαλο την Ομόνοια 29ης Μαΐου εντός έδρας θα στεφθεί και πρωταθλητής.

1682177574

Στο Δάλι, το ντέρμπι ανάμεσα στην Ομόνοια 29ης Μαΐου και την ΑΕΖ έληξε ισόπαλο 0-0, αποτέλεσμα που βρήκε την ομάδα του Ζακακίου να πανηγυρίζει καθώς έχει την κατάσταση στα χέρια της. Με νίκη επί της αδιάφορης βαθμολογικά Ομόνοιας Αραδίππου η ομάδα του Λιάσου Λουκά θα κλειδώσει θέση στην Α’ Κατηγορία. Αγκαλιά με την άνοδο είναι και ο Εθνικός Άχνας, μετά την άνετη τεσσάρα επί της ΠΟ Αχυρώνα Ονήσιλου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ Α’ ΟΜΙΛΟ

Πέγεια – Οθέλλος 1-2 (Χαμπίπ 85′ / Κατσιατής 64′, Σούτο 74′)

Ομόνοια Αρ. – ΜΕΑΠ 0-1 (Αντωνίου 54′)

ΠΟ Αχυρ. Ονήσιλος – Εθνικός Άχνας 0-4 (A. Hλία 11′, 20′, Λίμα 53′, 72′)

Ομόνοια 29Μ – ΑΕΖ Ζακακίου 0-0

Στην τελευταία αγωνιστική το πρόγραμμα περιλαμβάνει τις αναμετρήσεις Οθέλλος Αθηαίνου – Ομόνοια 29Μ, Εθνικός Άχνας – Πέγεια, ΜΕΑΠ – ΠΟ Αχυρώνας Ονήσιλος, ΑΕΖ – Ομόνοια Αραδίππου.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ OMONOIA 29Μ – ΑΕΖ

Oμόνοια 29M: Παπαστυλιανού, Σπύρου (62′ Φροξυλιάς), Κονομής, Ιωάννου, Ανδρέου (62′ Γαβριηλίδης), Φοινίρης (87′ Σοφοκλέους), Αρτεμίου, Ματθαίου (46′ Αντωνίου), Γκόμεθ, Βασιλείου (77′ Aβραάμ), Δημητρίου.

ΑΕΖ: Πέτρου, Παστελλής, Αντωνίου, Μάρλον, Βαρέλα (89′ Κωμοδίκης), Κάστρο, Μαϊσουράντζε, Χατζηβασίλης (90’+4 Αριστοτέλους), Ευσταθίου, Σιφνέος (77′ Θεοδώρου), Φραγκέσκου.

Σκόρερ: – / –

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΟΜΟΝΟΙΑ 29Μ – ΑΕΖ

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

11′ Πρώτη τελική στον αγώνα. Σουτ του Κάστρο από καλή θέση ο Παπαστυλιανού κράτησε απαραβίαστη την εστία της Ομόνοιας 29ης Μαΐου.

14′ Σπουδαία ευκαιρία για την ΑΕΖ με τον Μαϊσουράντζε να σουτάρει και τον Παπαστυλιανού να αποκρούει εντυπωσιακά.

35′ Πρώτη καλή ευκαιρία για την Ομόνοια 29ης Μαΐου, εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, κεφαλιά του Μαϊσουράντζε λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ ο Γεωργιανός.

TΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

EΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

52′ Τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΖ, φάουλ του Κάστρο, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

60′ Ωραία ατομική ενέργεια του Κάστρο, μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε συρτό σουτ ο Παπαστυλιανού απέκρουσε με τα πόδια.

61′ Απειλεί ξανά η ΑΕΖ με τον Σιφνέο, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο.

64′ Φωνές από την Ομόνοια 29ης Μαΐου για πέναλτι σε χέρι του Αντωνίου. Έγινε χέρι, αλλά ο διαιτητής έκρινε ότι ήταν σε φυσική θέση.

66′ Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας 29ης Μαΐου στο παιχνίδι. Ο Απόλλωνας Βασιλείου έκανε ωραία κίνηση αλλά το σουτ του ήταν άστοχο.

90′ Ο Κωμοδίκης ευνοήθηκε από τις κόντες έφυγε φάτσα με τον Παπαστυλιάνου, αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία της Ομόνοιας.

90’+7 Σουτ του Κονομή η μπάλα έξω. Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους.