aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΠΙΛΕΚΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΣΤΟΚΕπίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ: Ντέρμπι πρωτοπόρων σε πρώτο και δεύτερο όμιλο

Επίλεκτη Κατηγορία ΣΤΟΚ: Ντέρμπι πρωτοπόρων σε πρώτο και δεύτερο όμιλο

Συνέχεια με νέο ντέρμπι στον πρώτο όμιλο του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης».

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, ο τρίτος της κατάταξης Άτλας Αγλαντζιάς θα φιλοξενήσει την πρωτοπόρο και αήττητη ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου.

Η ΑΠΕΑ προέρχεται από το νικηφόρο 4-1 στην έδρα της με την Ασπίς Πύλας στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής, απολογισμός που την άφησε μόνη στην κορυφή με 19 βαθμούς.

Η Ασπίς που γνώρισε την πρώτη της φετινή ήττα, έμεινε στη δεύτερη θέση με 16 βαθμούς και την πλησίασε ο Άτλας Αγλαντζιάς με 14 βαθμούς, μετά το νικηφόρο 1-0 επί της ΑΕ Τρούλλων (13 βαθμοί).

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής (Σάββατο 27 Νοεμβρίου):

Άτλας Αγλαντζιάς – ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου
ΑΕ Τρούλλων – ΠΟ Άδωνις
Ασπίς Πύλας – Όλυμπος Ξυλοφάγου
Ορφέας Λευκωσίας – ΑΠΟΝΑ
Δόξα Παλαιομετόχου – ΑΕΚ Κοράκου
ΘΟΪ / ΑΕΚ Λειβαδιών – Ο Κορμακίτης

Στη συνολική κατάταξη των σκόρερ, προηγείται ο Μπασιρού (ΑΠΕΑ) με 10 τέρματα και ακολουθεί με 8 τέρματα ο Γιώργος Νεοφύτου (ΑΕΠ Πολεμιδιών).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΑΠΕΑ Ακρωτηρίου

6

5-1-0 19-0

16

2. Ασπίς Πύλας

6

5-1-0 19-4

16

3. Άτλας Αγλαντζιάς

7

4-2-1 10-9

14

4. ΑΕ Τρούλλων

7

4-1-2 10-8

13

5. Ορφέας

7

3-2-2 12-10

11

6. Δόξα Παλαιομετόχου

7

2-4-1 13-8

10

7. Όλυμπος Ξυλοφάγου

7

2-3-2 6-8

9

8. ΑΠΟΝΑ

7

1-4-2 5-7

7

9. Ο Κορμακίτης

7

1-2-4 3-13

5

10. ΑΕΚ Κοράκου

7

1-1-5 2-9

4

11. ΠΟ Άδωνις

7

0-3-4 3-13

3

12. ΘΟΪ / ΑΕΚ Λειβαδιών

7

1-0-6 8-21

3


Σε ρυθμούς 8ης αγωνιστικής μπαίνει το πρόγραμμα στο δεύτερο όμιλο του Πρωταθλήματος Επίλεκτης Κατηγορίας ΣΤΟΚ «Κωστάκης Κουτσοκούμνης».

Σε πρώτο πλάνο το ντέρμπι κορυφής μεταξύ της ΕΝΑΔ με την ΑΕΠ Πολεμιδιών. Οι δύο ομάδες βρίσκονται στους 18 βαθμούς και ακολουθεί ο Εθνικός Λατσιών με 15 βαθμούς.

Συνοπτικά το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο 27 Νοεμβρίου (14:30)
ΕΝΑΔ – ΑΕΠ Πολεμιδιών
Πρόοδος Καϊμακλίου – Κόρνος FC
Γεροσκήπου FC – ΑΕΝ
Εθνικός Λατσιών – Φοίνικας

Κυριακή 28 Νοεμβρίου (14:30)
Κέδρος – Αμαθούς Αγίου Τύχωνα
ΠΑΟΚ Κλήρου – Ελπίδα Αστρομερίτη

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. ΕΝΑΔ

7

6-0-1 18-2

18

2. ΑΕΠ Πολεμιδιών

7

6-0-1 18-2

18

3. Εθνικός Λατσιών

7

5-0-2 21-5

15

4. Φοίνικας

 7

4-2-1 14-3

14

5. Κόρνος FC

7 4-2-1 14-6

14

6. Κέδρος

7

4-1-2 13-8

13

7. Γεροσκήπου FC

7

3-1-3 10-8

10

8. ΑΕΝ

7

2-1-4 4-11

7

9. Πρόοδος

7

1-3-3 10-16

6

10. Ελπίδα Αστρομερίτη

7

1-0-6 4-16

3

11. ΠΑΟΚ Κλήρου

7

0-2-5 6-27

2

12. Αμαθούς

7

0-0-7 2-30

0

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ