Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣΠοδαρικό με τον Ματ... πελλαμένο! (video & pics)

Ποδαρικό με τον Ματ… πελλαμένο! (video & pics)

Ιδανικά άρχισε στο νέο πρωτάθλημα η Ομόνοια! Κέρδισε με 2-1 τον Εθνικό Άχνας στο ΓΣΠ και τσέπωσε τους τρεις πρώτους βαθμούς της στη νέα σεζόν. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Πάμπου Χριστοδούλου, ο περσινός πρώτος σκόρερ της ομάδας και του πρωταθλήματος και δεν είναι άλλος από τον Ματ Ντέρμπισαϊαρ. Ο Άγγλος στράικερ πέτυχε και τα δύο γκολ της ομάδας του χαρίζοντάς της μία πολύτιμη νίκη η οποία θα διατηρήσει ψηλά το ηθικό των πρασίνων ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι κυριάρχησαν και στο 24’ με προβολή του Ντάρμπισαϊαρ μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια στην άμυνα των μπλε, άνοιξαν το σκορ. Αν και η Ομόνοια είχε ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ μέχρι την ολοκλήρωση του 45λεπτου, έδωσε χώρο στον Εθνικό Άχνας, ώστε να κτυπήσουν στον αιφνιδιασμό, κάτι που δεν τους βγήκε και το 1-0 δεν διαφοροποιήθηκε.

Στην επανάληψη οι πράσινοι αδικαιολόγητα άφησαν την ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη να κάνει παιχνίδι και το πλήρωσαν με τον Κιπιάνι να ισοφαρίζει στο 69’ με όμορφο και άπιαστο πλασέ εντός περιοχής. Στα αμέσως επόμενα λεπτά οι πράσινοι έδειξαν να μην μπορούν να αντιδράσουν, όμως, στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σπρώξιμο του κόσμου τους ανέβασαν στροφές και λυτρώθηκαν στο 82’ με πλασέ του Ντάρμπισαϊαρ έπειτα από ατομική προσπάθεια και ασίστ του Κανού (προηγήθηκε ασταθής απόκρουση του Μπογκατίνοφ σε σουτ του Βραζιλιάνου).

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα, ενώ η Άχνα τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Στόιτσεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ομόνοια (Πάμπος Χριστοδούλου): Παναγή, Δημητρίου, Γ. Σοάρες, Φαμπρίσιο, Μαργκάσα, Γκονσάλες (61′ Ζαρκίνιο), Α. Σοάρες, Μαντούρο, Χριστοφή (88′ Κατελάρης), Λόπες (66′ Κανού), Ντέρμπισαϊάρ.

Εθνικός Άχνας (Γιώτης Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Ρόγκατς (52′ Αρέστη), Ντόβπνια, Φιλίποφ, Ενέσκου, Πινσέλι, Σικάρσκι, Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Κιπιάνι (80′ Χαραλάμπους).

Σκόρερ: 24′, 82′ Ντέρμπισαϊαρ / 69′ Κιπιάνι.

Κίτρινες: 62′ Λόπες / 19′ Πινσέλι, 25′ Μπογκατίνοφ.

Τέταρτος: Νικόλας Νεοκλέους.

Παρατηρητής διαιτησίας: Μάριος Τσαγγάρης.

TO LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

1′ Έναρξη αναμέτρησης!

4′ Μετά από σέντρα του Μαργκάσα, ο Ντέρμπισαϊαρ προσπάθησε να απειλήσει, αλλά δεν τα κατάφερε.

10′ Μετά από βαθειά μπαλιά, ο Χριστοφή κοντρόλαρε όμορφα στην περιοχή και με βολέ ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.

12′ Ο Φαμπρίσιο με απευθείας φάουλ ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ σε εξαιρετική απόκρουση!

13′ Κεφαλιά του Γ. Σοάρες μετά από κόρνερ, η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

14’ Ο Μπογκατίνοφ λέει «όχι» σε βολέ του Λόπες εντός περιοχής.

15′ Μετά από μπαλιά του Μαργκάσα, ο Λόπες δεν μπόρεσε να κερδίσει τις κόντρες και ο Μπογκατίνοφ μάζεψε.

17′ Από πολύ καλή θέση ο Λόπες έκανε το σουτ, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

19′ Κίτρινη στον Πινσέλι.

20′ Σουτ από τον Δημητρίου, η μπάλα λίγο έξω. Προήθηκε όμορφο ανάποδο γυριστό του Χριστοφή, το οποίο κόντραρε σε αντίπαλο αμυντικό.

24′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Μετά από κόρνερ, ο Μπογκατίνοφ απέτυχε να διώξει την μπάλα, όπως και ένας αμυντικός των μπλε, κι έτσι ο Ντέρμπισαϊαρ με προβολή άνοιξε το σκορ.

25′ Κίτρινη στον Μπογκατίνοφ.

37′ Aπείλησε δύο φορές με κάποια σουτ οι μπλε τα τελευταία λεπτά. Η Ομόνοια άφησε χώρο στον αντίπαλό της εδώ και λίγη ώρα.

39′ Σουτ του Ντέρμπισαϊαρ εκτός περιοχής, η μπάλα κατέληξε έξω!

45′ + 2 Tέλος πρώτου ημιχρόνου!

46′ Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο!

51′ Ο Χριστοφή με βολέ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

58′ Σουτ από τον Κιπιάνι, η μπάλα έξω.

62′ Κίτρινη στον Λόπες.

69′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΧΝΑ! Ο Κιπιάνι με άπιαστο φαλτσαριστό σουτ εντός περιοχής, ισοφάρισε σε 1-1.

71′ Η Ομόνοια έδωσε πολύ χώρο στον αντίπαλό της και το πλήρωσε!

72′ Κίτρινη στον Δημητρίου.

77′ Δείχνει σημάδια ότι δεν μπορεί να αντιδράσει η Ομόνοια, όμως, ο κόσμος την σπρώχνει να ανεβάσει απόδοση.

78′ Κεφαλιά προς τα πίσω από τον Κανού, η μπάλα έξω.

79′ Ο Κανού ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ σε δύσκολη απόκρουση.

82′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΝΟΙΑ! Ο Κανού άδειασε την άμυνα της Άχνας, έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ και στην επαναφορά ο Βραζιλιάνος έδωσε την ασίστ στον αμαρκάριστο Ντέρμπισαϊαρ κι αυτός την έσπρωξε στα δίχτυα.

90′ + 5 Δεύτερη κίτρινη και αποβολή στον Στόιτσεφ.

90′ + 6 Τέλος αναμέτρησης!