Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣLive: Καρμιώτισσα - ΑΕΚ 1-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Καρμιώτισσα – ΑΕΚ 1-3 (ΤΕΛΙΚΟ)

Την 17η νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η ΑΕΚ με 3-1 επί της Καρμιώτισσας χάρις σε γκολ των Εγγλέζου (35′), Νίκολιτς (46′) και Πονς (70′), επιστρέφοντας στο +4 από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

Καρμιώτισσα (Σωφρόνης Αυγουστή): Kνόμπλοχ, Τζανακάκης (15′ Τάντι), Μίκο, Μαλόνε, Τσέλουτσκα (64′ Καλτσάς), Γκαστανιάγα, Ελ Αλουχί, Λουκίλι, Ντούμπια, Γκράβενμπερχ (64′ Γκραντινάρου), Ντούρις,

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Εγγλέζου (87′ Γκονθάλεθ), Φαράζ (74′ Κάσας), Λέντες, Πονς (87′ Πονς), Γιάκολις (32′ Γκρόμοφ), Λόπες, Νίκολιτς (74′ Σανχούρχο).

AVAR: Δημητριάδης Μάριος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Δημητρίου Αντρέας.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

2′ Σέντρα του Εγγλέζου, παραλίγο αυτογκόλ του Τσέλουστκα. Πέρασε δίπλα από το δοκάρι η μπάλα.

7′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, είναι για την Καρμιώτισσα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λουκίλι απείλησε με σουτ στην κίνηση. Ο Πίριτς απέκρουσε εντυπωσιακά και απομάκρυνε σε κόρνερ.

13′ Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία και για την ΑΕΚ. Ο Πονς πάσαρε στον Φαράζ, αυτός ελευθερώθηκε και σούταρε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

15′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καρμιώτισσα. Ο Τζανακάκης αποχωρεί τραυματίας, ο Τάντι στη θέση του.

16′ Κίτρινη κάρτα στον Ντούρις, για δυνατό φάουλ στον Πόνς. Πρώτη στο ματς.

20′ Γύρισμα του Λουκίλι από δεξιά, ο Τάντι έβαλε την προβολή όμως αστόχησε.

22′ Κεφαλιά του Λόπες, μετά από σέντρα του Ροσάλες, κόντραρε στην πλάτη του Νίκολιτς και κατέληξε στην αγκαλιά του Κνόμπλοχ.

26′ Άγγιξε το γκολ η ΑΕΚ, με φαλτσαριστό σουτ του Γιάκολις. Κνόμπλοχ και δοκάρι έσωσαν την Καρμιώτισσα.

27′ Κίτρινη στον Φαράζ, για φάουλ στον Λουκίλι. Πρώτη για παίκτη της ΑΕΚ.

31′ Στο έδαφος ο Γιάκολις, δεν μπορεί να συνεχίσει. Αναγκαστική αλλαγή και για την ΑΕΚ. Ο Γκρόμοφ στη θέση του.

35′ ΓΚΟΛ 0-1 Φοβερή φαλτσαριστή εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου. Έστειλε την μπάλα στην κλειστή γωνία του Κνόμπλοχ, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση ο Τσέχος τερματοφύλακας.

39′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Νίκολιτς βρέθηκε σε θέση βολής, απείλησε με σουτ στην κίνηση. Ελάχιστα έξω η μπάλα.

44′ ΓΚΟΛ 1-1 Από πολύ μακριά ο Μαλόνε σούταρε, ο Πίριτς απέκρουσε ασταθώς με τον Ντούρις να παίρνει το ριμπάουντ και από κοντά να ισοφαρίζει.

– Δύο λεπτά ο έξτρα χρόνος.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46′ ΓΚΟΛ 1-2 Νέο προβάδισμα για την ΑΕΚ, με το πρώτο γκολ του Νίκολιτς. Ο Φαράζ μπήκε στην περιοχή, με κόντρα η μπάλα έφτασε στον Μαλόνε που προσπάθησε να απομακρύνει, στέλνοντας την μπάλα να χτυπήσει στον Σέρβο και να καταλήξει στα δίχτυα.

55′ Καλό φαλτσαριστό σουτ του Ελ Αλουχί από καλή θέση στην περιοχή, λίγο έξω.

62′ Πανέμορφη κίνηση του Φαράζ, που γύρισε εκεί που ήταν ο Νίκολιτς. Το σουτ του Σέρβου ήταν άστοχο.

66′ Σουτ του Λουκίλι, μπλόκαρε ο Πίριτς.

70′ ΓΚΟΛ 1-3 Μετά από εκτέλεση φάουλ ο Λόπες από καλή θέση στην περιοχή σούταρε, «σημαδεύοντας» δοκάρι. Ο Πονς πήρε το ριμπάουντ και από κοντά τελείωσε ιδανικά τη φάση, δίνοντας προβάδισμα δύο γκολ στην ΑΕΚ.

88′ Ο Πίριτς με δεύτερη προσπάθεια μπλόκαρε την προσπάθεια του Καλτσά.