Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΟ MVP Ποτέ, το δεύτερο γκολ και το μεγαλύτερο λάθος!

Ο MVP Ποτέ, το δεύτερο γκολ και το μεγαλύτερο λάθος!

Το πρόσωπο στην αναμέτρηση του ΑΠΟΕΛ με την Πάφο (4-0), θα μπορούσε να ήταν ο Ρόλαντ Σάλαϊ που έκανε πολύ καλή εμφάνιση, όπως και ο Γκαϊγιας Ζαχίντ, αλλά και ο Ανδρέας Μακρής που σκόραρε δις. Επιλέγουμε όμως τον Μικαέλ Ποτέ, ο οποίος πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα (και πιο σημαντικά) του ματς, βάζοντας την υπογραφή του στην πρώτη νίκη της ομάδας στο τρέχον πρωτάθλημα στο ΓΣΠ. Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής έφτασε στα πέντε τέρματα στον μαραθώνιο, δείχνοντας πως ο χρόνος δουλεύει υπέρ του.

Όσο για την πιο σημαντική φάση για το αποτέλεσμα; Δεν θα μπορούσε να ήταν άλλη από αυτή που έφερε το δεύτερο τέρμα για τους γαλαζοκίτρινους στο 55ο λεπτό. Εκτελέστηκε το κόρνερ από τον Ζαχίντ, ο Ποτέ έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Μετά από το εν λόγω γκολ, όλα πήραν τον δρόμο τους…

Όσον αφορά στη διαιτησία, το μεγαλύτερο λάθος του διαιτητή, Βασίλη Δημητρίου, καταγράφηκε στο 79ο λεπτό. Ο Μακρής έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μεχντί Μοστεφά που ήταν εντός περιοχής, αλλά αντί για πέναλτι έδειξε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή.  Στο 39’ λεπτό, διαμαρτυρήθηκαν στον ΑΠΟΕΛ για πέναλτι στον Αντωνίου από τον Κέναν Όριτς, με τη φάση να είναι δύσκολη. Στο 64ο λεπτό, ο Βλάνισλαβς Γκαμπόφς ζήτησε πέναλτι, αλλά σωστά δεν υποδείχθηκε παράβαση.