aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛΈριξε 4άρα και «πέταξε» στο +4!

Έριξε 4άρα και «πέταξε» στο +4!

Κομμένη και… ραμμένη στα μέτρα του ΑΠΟΕΛ αποδείχθηκε η 32η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι γαλαζοκίτρινοι έκαναν το καθήκον τους απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα (4-1) και σε συνδυασμό με τις απώλειες βαθμών της ΑΕΚ, άνοιξαν τη ψαλίδα στο +4!

Πλέον, η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια απέκτησε και πάλι σημαντικό προβάδισμα έναντι της λαρνακιώτικης ομάδας για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με μόλις τέσσερις αγωνιστικές ν’ απομένουν μέχρι τη λήξη της σεζόν.

Η… καλή μέρα άργησε περισσότερο από ένα 20λεπτο να φανεί για τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα, αφού οι γαζοκίτρινοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 22′ με τον Στίλιτς, ενώ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Σωτηρίου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα στην επανάληψη για τους πρωτευουσιάνους, οι οποίοι έβαλαν και τρίτο γκολ με χτύπημα πέναλτι του Μοράις (51′).

Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσπάγια δεν σταμάτησαν, όμως, εκεί. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με γκολ του Χαραλαμπίδη (64′) έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους.

Το μόνο που κατάφερε η Νέα Σαλαμίνα, ήταν απλά να μειώσει με τον Αδόρνο (72′).

ΑΠΟΕΛ (Τιμούρ Κετσπάγια): Πάρντο, Μιλάνοφ, Αστίθ, Καρλάο, Αλεξάνδρου, Γιαννιώτας (52′ Χαραλαμπίδης), Μοράις, Βινίσιους, Εφραίμ (46′ Αλωνεύτης), Στίλιτς, Σωτηρίου (67′ Πιατκόφκσι).

Νέα Σαλαμίνα (Γιαν ντε Γιόνγκε): Στέινμπορς, Άντιτς, Τσινκουίνι, Ζάρκοβιτς (46′ Κούσουλος), Τσίνα, Λεμέσιος (46′ Λίλιου), Χριστοφή, Σκοπελίτης (78′ Μπεμπά), Αδόρνο, Γκόμες, Μακρίεφ.

Σκόρερ: 22′ Στίλιτς, 39′ Σωτηρίου, 51′ πεν. Μοράις, 64′ Χαραλαμπίδης / 72′ Αδόρνο.

Live…

1′ Έναρξη αγώνα.

5′ Τίποτα αξιόλογο μέχρι στιγμής. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά.

10′ Καλή αντεπίθεση από τη Νέα Σαλαμίνα, με τον Αδόρνο να μπαίνει στην περιοχή, όμως το σουτ που κάνει να είναι εντελώς άστοχο.

12′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Γιαννιώτα, κεφαλιά από τον Σωτηρίου, πολύ έξω η μπάλα.

19′ Σουτ από τον Λεμέσιο, η μπάλα δίπλα από την εστία του Πάρντο.

21′ Κίτρινη στον Γκόμες.

pegasus_LARGE_t_143761_106882974

22′ ΓΚΟΛ 1-0: Ο Μοράις από δεξιά γύρισε την μπάλα στην περιοχή της Νέας Σαλαμίνας εκεί που ήταν ο Στίλιτς, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ. Ο Βόσνιος μέσος συνδύασε με γκολ την επιστροφή του στο αρχικό σχήμα μετά από τέσσερις μήνες.

25′ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ, μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Γιαννιώτα.

26′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Αλεξάνδρου. Ήταν η ωραία σέντρα του Εφραίμ από τα δεξία, όπου βρήκε αμαρκάριστο τον Αλεξάνδρου, ο οποίος με σουτ στην κίνηση ανάγκασε τον Στέινμπορς σε δύσκολη και σπουδαία απόκρουση.

pegasus_LARGE_t_143761_106882979

39′ ΓΚΟΛ 2-0: Ο Πιέρος Σωτηρίου δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Ο Κύπριος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Στέινμπορς -μετά από εκτέλεση κόρνερ- και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

43′ Κεφαλιά από τον Αδόρνο, η μπάλα χτύπησε στο έδαφος κι ο Πάρντο με τα δάχτυλα έδιωξε σε κόρνερ.

45’+1 Τέλος ημιχρόνου.

46′ Αλλαγές και για τις δύο ομάδες. Από πλευράς ΑΠΟΕΛ, μέσα ο Αλωνεύτης, έξω ο Εφραίμ και από πλευράς Νέας Σαλαμίνας, μέσα οι Κούσουλος και Λίλιου στη θέση των Ζάρκοβιτς και Λεμέσιου αντίστοιχα.

46′ Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50′ Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Κακώς δόθηκε αφού ο Κούσουλος δεν ακούμπησε τον Αλωνεύτη. Ξεγελάστηκε ο διαιτητής Σωτηρίου

pegasus_LARGE_t_143761_106882999

51′ ΓΚΟΛ 3-0: Ο Μοράις από τα ένδεκα βήματα νικάει τον Στέινμπορς.

52′ Δεύτερη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Χαραλαμπίδης στη θέση του Γιαννιώτα.

56′ Καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Αλεξάνδρου να κάνει το πλασέ και τον Στέινμπορς να του λέει όχι.

57′ Σουτ από τον Αδόρνο, απέκρουσε ο Πάρντο και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

57’ Ο Χριστοφή έκανε το σουτ αλλά απέκρουσε ο Πάρντο, ο Μακρίεφ πήρε το ριμπάουτ αλλά και πάλι ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ απέκρουσε σωτήρια.

59′ Ο Άντιτς εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι.

pegasus_LARGE_t_143761_106883005

64′ ΓΚΟΛ 4-0: Ο Χαραλαμπίδης, μετά από πάσα «πάρε – βάλε» του Αλωνεύτη χρίζεται σκόρερ και δίνει διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του.

67′ Τρίτη αλλαγή για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Πιατκόφκσι στη θέση του Σωτηρίου.

69′ Πλασέ του Αδόρνο, αποκρούει ο Πάρντο.

pegasus_LARGE_t_143761_106883007

72′ ΓΚΟΛ 4-1: Ο Αδόρνο εκμεταλλεύτηκε αδράνεια στην άμυνα του ΑΠΟΕ και με πλασέ μειώνει για την ομάδα του.

78′ Ολοκληρώνει με τις αλλαγές του και ο Γιαν ντε Γιόνγκε. Μέσα ο Μπεμπά, έξω ο Σκοπελίτης.

84′ Αποχωρεί ο Στίλιτς, ο οποίος δεν μπορεί να συνεχίσει αφού αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού.

86′ Σωστά ακυρώνεται γκολ του Πιατκόφκσι, αφού η μπάλα είχε περάσει την τελική γραμμή πριν ο Αλωνεύτης βγάλει τη σέντρα.