Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΠρωτευουσιάνικες επιβλητικές νίκες, μεγάλο «διπλό» η Αναγέννηση

Πρωτευουσιάνικες επιβλητικές νίκες, μεγάλο «διπλό» η Αναγέννηση

Την εξαιρετική της πορεία στη φετινή σεζόν συνέχισε απόψε η πετοσφαιρική Ομόνοια. Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, οι «πράσινοι» πέτυχαν το πέντε στα πέντε, επικρατώντας της Νέας Σαλαμίνας εκτός έδρας με 3-0 σετ (25-27, 16-25, 17-25). Η ομάδα του Σάββα Σάββα είχε ξανά εξαιρετική απόδοση, χωρίς να κινδυνέψει από τον αντίπαλο με εξαίρεση το πρώτο σετ.

Μετά και τη σημερινή επιτυχία η Ομόνοια συνεχίζει να απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής με 15 βαθμούς σε πέντε αγώνες. Επόμενος αγώνας για το «τριφύλλι» σε μια εβδομάδα απέναντι στον Εθνικό Λατσιών και πάλι εκτός έδρας.

Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε με χαρακτηριστική ευκολία τον Εθνικό Λατσιών με 3-0 σετ (25-14, 25-14, 25-17) για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πετόσφαιρας και συνέχισε την ανοδική του πορεία. Την ερχόμενη Παρασκευή η ομάδα της Λευκοσίας θα φιλοξενήσει τον Παφιακό στο Λευκόθεο (20:00).

Τρεις νίκες μετράει πλέον στα τελευταία τρία παιχνίδια, χωρίς να χάσει σετ ο ΑΠΟΕΛ, αφού μετά την Αναγέννηση Δερύνειας και την ΑΕ Καραβά, κέρδισε τον Εθνικό Λατσιών με το ίδιο σκορ και ανέβηκε στη 2η θέση, με τη Νέα Σαλαμίνα και τον Παφιακό (έχει παιχνίδι λιγότερο) με 9 βαθμούς. Απόψε η γαλαζοκίτρινη ομάδα δεν δυσκολεύτηκε καθόλου μέχρι να πανηγυρίσει τη νίκη.

Όσον αφορά στον αγώνα Ανόρθωση – Αναγέννηση Δερύνειας, οι πράσινοι επιβλήθηκαν με 3-1 σετ (25-17, 21-25, 22-25, 19-25) της «Κυρίας» στο Θεμιστόκλειο και ρέφαραν με τον καλύτερο τρόπο μετά την ήττα από τον Παφιακό στην προηγούμενη αγωνιστική. Αν και προηγήθηκαν στα σετ οι γηπεδούχοι, οι πράσινοι του Μέλκα πήραν τα πάνω τους στη συνέχεια και παρόλο που δυσκολεύτηκαν στο δεύτερο και στο τρίτο σετ, όχι μόνο ανέτρεψαν το σκορ, αλλά πήραν και την σπουδαία νίκη.

Ο αγώνας Green Air Παφιακού – ΑΕ Καραβά αναβλήθηκε λόγω των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων της ομάδας της Πάφου.