Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΠέναλτι-σκάνδαλο εις βάρος του Σιεού (video)

Πέναλτι-σκάνδαλο εις βάρος του Σιεού (video)

Αήττητη ολοκλήρωσε η Νιγηρία την πορεία της στα προκριματικά του Μουντιάλ (προκρίθηκε ήδη εκεί), ωστόσο θα μπορούσε να φύγει με το διπλό από την Αλγερία (1-1) αν δεν δινόταν ένα πέναλτι-φάντασμα στην αντίπαλό της. Πρωταγωνιστής ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης, Αμπντουλαί Σιεού, ο οποίος αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και στο 86ο λεπτό είχε συμμετοχή σε μία απόφαση-σκάνδαλο του διαιτητή εναντίον του. Οι Αλγερινοί που είχαν νέο προπονητή στον πάγκο τους τον Ραμπά Ματζέρ, κατάφεραν τελικά να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας στο 88′ με την εκτέλεση πέναλτι και ισοφάρισαν έτσι το γκολ της Νιγηρίας από το 62ο λεπτό.