Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΝΟΡΘΩΣΗΚύπελλο Μπάσκετ: Η Ανόρθωση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της

Κύπελλο Μπάσκετ: Η Ανόρθωση στον τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία της

H Aνόρθωση έγινε η πρώτη ομάδα που θα αγωνιστεί στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League, την ερχόμενη Τρίτη (02/05), κερδίζοντας στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Final-4 της διοργάνωσης τον Dynatron Απόλλων με 78-73.

Koρυφαίος για την ομάδα της Αμμοχώστου ο Γιώργος Βάρσος με 27 πόντους, 5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Σήμερα (29/04) ο αγώνας συνεχίστηκε από το σημείο της διακοπής του παιχνιδιού στις 26 Μαρτίου, δηλαδή παίχθηκαν τα δύο δεκάλεπτα του πρώτου ημιχρόνου. Η πρόκριση κρίθηκε στις λεπτομέρειες και η αγωνία κρατήθηκε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης.

Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια των δυο σημερινών δεκαλέπτων. Στο τέλος της τρίτης περιόδου υπήρχε ισοπαλία 55-55, ενώ μισό λεπτό πριν από το τέλος η διαφορά ήταν στον ένα πόντο. Η «Κυρία» ολοκλήρωσε τον αγώνα με καλάθι κι ακολούθως δύο βολές από τον Βάρσο για να πάρει το ροζ φύλλο και την πρόκριση με τελικό σκορ 78-73.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 34-36, 56-55, 73-78.