aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Β' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΖ ΖΑΚΑΚΙΟΥΑΕΖ – Καρμιώτισσα 1-2: Με ανατροπή στο +4! (vid)

ΑΕΖ – Καρμιώτισσα 1-2: Με ανατροπή στο +4! (vid)

Με σούπερ-ανατροπή στο 90’+3 και «χρυσό» σκόρερ τον Σταύρο Τσουκαλά, η Καρμιώτισσα πανηγύρισε σπουδαίο τρίποντο επί της ΑΕΖ στο «Αμμόχωστος» για την 26η αγωνιστική.

Ο Ντιγκινί έδωσε στο 21ο λεπτό προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στο 69’ σκόραρε και δεύτερο γκολ, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR. Ένα λεπτό αργότερα, η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Κατσαντώνης για το 1-1. Η Καρμιώτισσα έψαξε στη συνέχεια το γκολ νίκης, έβαλε πίεση και τελικά το βρήκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ελλαδίτη μέσο.

Δεύτερη διαδοχική νίκη και πέμπτη φετινή για την ομάδα του Χρίστου Χαραλάμπους. Ανέβηκε έτσι, στους 20 βαθμούς και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Εκεί βρίσκεται η σημερινή της αντίπαλος, στους 16 και με ματς λιγότερο. Υπενθυμίζουμε, εκκρεμεί το ματς της Τετάρτης (21/2) με αντίπαλο την Ανόρθωση.

ΑΕΖ (Τζέισον Πάντσεον): Μιλοσάβλιεβτις, Σάμπο, Γιαντάλ, Αντωνίου, Κάστρο, Ρέινολντς, Παστελλής Β., Σλόγκαρ, Ελευθερίου, Χατζηβασίλης, Ντιγκινί.

Καρμιώτισσα (Χρίστος Χαραλάμπους): Άντος, Γκραντινάρου, Πάβλαβετς, Αγγελή (35′ Νεοφύτου), Κοβάσεβιτς, Μαλόνε, Τσουκαλάς, Ντούμπια, Θεοδώρου, Κατσαντώνης, Ρόσσι (65′ Ψύχας).

ENAΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

4′ Εκτός περιοχής σουτ του Ντούμπια, η μπάλα πάνω από την εστία.

15′ O Ντούμπια μπήκε στην περιοχή από δεξιά και σούταρε συρτά από το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

21′ ΓΚΟΛ 1-0 Ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ με πλασέ, αξιοποιώντας τη μακρινή μπαλιά του Σάμπο σε εκτέλεση φάουλ πίσω από το κέντρο.

33′ Κοντινή προβολή του Κατσαντώνη, η μπάλα μόλις άουτ.

35′ Αναγκαστική αλλαγή. Ο Νεοφύτου στη θέση του Αγγελή.

38′ Διαγώνιο σουτ του Ρόσι, η μπάλα άουτ.

43′ Αδύναμο σουτ του Τσουκαλά εντός περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ, δενα ανησύχησε ο Μιλοσάβλιεβιτς.

45′ Ο Θεοδώρου μπήκε στην περιοχή με ωραία ενέργεια και έκανε το πλασέ, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

45’+1 Ελέγχεται η φάση για ενδεχόμενο πέναλτι για χέρι του Αντωνίου.

45’+2 Πάει στο on field review ο Μενέλαος Αντωνίου.

45’+2 Δεν υπάρχει πέναλτι αποφάσισε ο διαιτητής.

45’+3 Ο Κατσαντώνης σούταρε συρτά από το ύψος του ημικύκλιου της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ.

45’+6 Σέντρα του Ντούμπια, τακουνάκι του Ρόσι, η μπάλα μόλις άουτ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

69′ Ο Ντιγκινί σκοράρει ξανά, όμως το γκολ του ακυρώνεται για οφσάιντ.

70′ Πέναλτι για την Καρμιώτισσα. Το κέρδισε ο Ντούμπια σε μαρκάρισμα του Γιαντάλ.

73′ ΓΚΟΛ 1-1 Ισοφαρίζει η Καρμιώτισσα με εκτέλεση του Κατσαντώνη.

90’+3 ΓΚΟΛ 1-2 Φέρνει τούμπα το ματς η ΑΕΖ με τον Τσουκαλά.