aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΠαγκόσμιο Κύπελλο: Στον 8ο όμιλο η Κύπρος (οι 10 όμιλοι)

Παγκόσμιο Κύπελλο: Στον 8ο όμιλο η Κύπρος (οι 10 όμιλοι)

Στον 8ο όμιλο με τη φιναλίστ του 2018 Κροατία, την πάντα δυνατή Ρωσία, καθώς και τις Σλοβακία, Σλοβενία και Μάλτα κληρώθηκε η Κύπρος στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022 που θα γίνει στο Κατάρ.

Βάσει της κακής πορείας μας στο Nations League, με σαφέστατα πιο αδύνατους αντιπάλους, έτσι κι αλλιώς δεν περιμέναμε να μας προκύψουν αντίπαλους που θα μας έδιναν ελπίδες.

Ωστόσο, η ΚΟΠ διαμήνυσε προ πολλού ότι ήταν τα προκριματικά αυτής της διοργάνωσης ήταν ο στόχος και μένει να δούμε αν και πόσο βελτιωμένη θα παρουσιαστεί η Εθνική μας, ώστε να φανεί αν μπορεί να κάνει κάτι καλό στο όμιλό της. Εννοείται ότι πέραν της Μάλτας, οι άλλες τέσσερις ομάδες υπερέχουν της δικής μας και αντικειμενικός στόχος μας είναι πρωτίστως να αποφύγουμε την τελευταία θέση και από εκεί και πέρα ό,τι καλύτερο έρθει καλοδεχόμενο.

Αναλυτικά οι ημερομηνίες των αγώνων:

1η αγωνιστική: 24–25 Mαρτίου 2021
2η αγωνιστική: 27–28 Μαρτίου 2021
3η αγωνιστική: 30–31 Μαρτίου 2021
4η αγωνιστική: 1–2 Σεπτεμβρίου 2021
5η αγωνιστική: 4–5 Σεπτεμβρίου 2021
6η αγωνιστική: 7–8 Σεπτεμβρίου 2021
7η αγωνιστική: 8–9 Οκτωβρίου 2021
8η αγωνιστική: 11–12 Οκτωβρίου 2021
9η αγωνιστική: 11–13 Νοεμβρίου 2021
10η αγωνιστική: 14–16 Νοεμβρίου 2021
Play-offs: 24, 25, 28, 29 Μαρτίου 2022

Αναλυτικά η κλήρωση των ομίλων της προκριματικής φάσης:

GROUP A/   Πορτογαλία, Σερβία, Ιρλανδία, Λουξεμβούργο, Αζερμπαϊτζάν.
GROUP B/   Ισπανία, Σουηδία, Ελλάδα, Γεωργία, Κόσοβο.
GROUP C/   Ιταλία, Ελβετία, Β. Ιρλανδία, Βουλγαρία, Λιθουανία.
GROUP D/   Γαλλία, Ουκρανία, Φινλανδία, Βοσνία, Καζακστάν.
GROUP E/   Βέλγιο, Ουαλία, Τσεχία, Λευκορωσία, Εσθονία.
GROUP F/   Δανία, Αυστρία, Σκωτία, Ισραήλ, Νησιά Φερόε, Μολδαβία.
GROUP G/  Ολλανδία, Τουρκία, Νροβηγία, Μαυροβούνιο, Λετονία, Γιβραλτάρ.
GROUP H/  Κροατία, Σλοβακία, Ρωσία, Σλοβενία, ΚΥΠΡΟΣ, Μάλτα.
GROUP I/   Αγγλία, Πολωνία, Ουγγαρία, Αλβανία, Ανδόρα, Σαν Μαρίνο.
GROUP J/  Γερμανία, Ρουμανία, Ισλανδία, Βόρεια Μακεδονία, Αρμενία, Λίχτενσταϊν.

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ