Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαCHAMPIONS LEAGUEΦαουλάρα για... Όσκαρ στο «Γ» από τον Μέσι! (video)

Φαουλάρα για… Όσκαρ στο «Γ» από τον Μέσι! (video)

Μπορεί να μην του έχουν βγει οι φάσεις, μπορεί να τον έχει κλείσει άψογα η αντίπαλη άμυνα. Μπορεί να μην βρίσκεται και στην καλύτερή του μέρα στην τελική. Ακόμη κι έτσι, ο Λιονέλ Μέσι, παραμένει με χαοτική διαφορά ο πιο επιδραστικός για την ομάδα του, ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής στον πλανήτη που παίζει ένα ποδόσφαιρο… αλλιώτικο από όλους τους άλλους. Και γι αυτό χρειάζεται και μόλις δύο επαφές με τη μπάλα για να διαλύσει κάθε άμυνα και όπως φαίνεται τα όνειρα της Λίβερπουλ για έναν ακόμη τελικό!

Ένα τέταρτο πριν το φινάλε του πρώτου ημιτελικού ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Λίβερπουλ στο Καμπ Νόου, ο Αργεντινός εκμεταλλεύεται το… τρίσποντο στην περιοχή των ρεντς, παίρνει το «ριμπάουντ» μετά το δοκάρι του Σουάρες και κάνει το 2-0 δίνοτας σημαντικό προβάδισμα στους «μπλαουγκράνα»! Ένα προβάδισμα που έγινε μάλλον μη αναστρέψιμο, επτά λεπτά αργότερα, όταν στο 82ο λεπτό ο «κοντός» γράφει το 3-0 με μια ακόμη μοναδική εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να πηγαίνει στο μοναδικό σημείο που δεν μπορεί να βγάλει κανείς γκολκίπερ…