Διεθνή Ποδοσφαιρικά Νέα | Διεθνή Αθλητικά ΝέαPREMIER LEAGUEΑπό τεσσάρα σε τεσσάρα η Λίβερπουλ, πάτησε και τη Σαουθάμπτον! (vid)

Από τεσσάρα σε τεσσάρα η Λίβερπουλ, πάτησε και τη Σαουθάμπτον! (vid)

Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν η Άρσεναλ που είχε… εισπράξει τέσσερα γκολ από τη Λίβερπουλ, σήμερα ήταν η Σαουθάμπτον.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 4-0 των «αγίων» εντός έδρας και ανέβηκε στο -1 από την πρωτοπόρο, Τσέλσι, με τον Κώστα Τσιμίκα να παίρνει… ρεπό μετά από δύο συνεχείς παρουσίες στη βασική ενδεκάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “reds” ο Ζότα, που πέτυχε το πρώτο (2’) και το δεύτερο (32’) γκολ για τους νικητές με κοντινές προσπάθειες, με τον Τιάγκο να βρίσκει και αυτός δίχτυα στο 37’ χάρη σε σουτ που κόντραρε σε αμυντικό. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο 52ο λεπτό από μονοκόμματο σουτ του Φαν Ντάικ.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Άστον Βίλα, που με ένα γκολ του Τάργκετ στο 15ο λεπτό και ένα του ΜακΓκιν στο 86ο, επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας. Κάπως έτσι ήρθε το 2/2 με τον Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο, με τη Βίλα να πιάνει τους «αετούς» στη 10η θέση της βαθμολογίας της Premier League. Για τους ηττημένους, βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις ο Γκουεΐ.

Τέλος, σε ένα ματς που αναμένεται να ξεχαστεί μάλλον γρήγορα, Νόριτς και Γουλβς αναδείχτηκαν ισόπαλες, δίχως τέρματα.