aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Live: Αργεντινή – Γαλλία 3-3 (4-2 πεν./ ΤΕΛΙΚΟ)

Δεν γινόταν να το χάσει, παρότι ο τεράστιος Εμπαπέ πήγε να του το… κλέψει στον τελικό του αιώνα! Η Αργεντινή του ανυπέρβλητου Λιονέλ Μέσι, λύγισε στα πέναλτι τη Γαλλία και σήκωσε το Παγκόσμιο Κύπελλο!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Δείτε εδώ στιγμές από την τελετή λήξης του Μουντιάλ λίγα λεπτά πριν τη σέντρα: Η φαντασμαγορική τελετή λήξης πριν από τον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου (pics&vids)

Αργεντινή (Λιονέλ Σκαλόνι): Μαρτίνεζ, Μολίνα, Ταλιαφίκο (120′ Ντι Μπάλα), Ρομέρο, Οταμέντι, Ντε Πολ (103′ Παρέδες), ΜακΆλιστερ, Έντσο Φερνάντες, Μέσι, Ντι Μαρία (64′ Ακούνια), Άλβαρες (103′ Λαουτάρο Μαρτίνες).

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Γιορίς, Κουντέ (120′ Ντισασί), Βαράν, Ουπαμεκανό, Ερναντέζ (71′ Κομάν), Τσουαμενί, Ραμπιό (96′ Φοφανά), Γκριεζμάν (71′ Καμαβίνγκα), Ντεμπελέ (42′ Τουράμ), Μπαπέ, Ζιρού (42′ Μουανί).

Σκόρερ: Μέσι 23′ (πεν.), 108′ Ντι Μαρία 36′ / Μπαπέ 80′ (πεν.), 82′, 117′ (πεν.)

Κίτρινες: Φερνάντες, Ακούνια / Ραμπιό, Τουράμ, Ζιρού

Μικρά και σημαντικά:

• Η ώρα του απόλυτου τελικού έφτασε. Το παιχνίδι που περιμένουμε όλοι πως και πως. Και περισσότερο περιμένουν οι φίλοι της Αργεντινής, καθώς θέλουν μετά το 1986 να φτάσουν στην κορυφή του κόσμου. Βρέθηκαν μια ανάσα το 1990 και το 2014, αλλά και τις δύο φορές η Γερμανία τους είπε όχι. Σήμερα δεν υπάρχει Γερμανία στον τελικό και θέλουν όλοι η τρίτη να είναι και φαρμακερή.
  • Η Αργεντινή αγωνίζεται στον έκτο τελικό της Παγκοσμίου Κυπέλλου, μόνο η Γερμανία έχει συμμετάσχει σε περισσότερους. Επιδιώκει να κερδίσει το τρόπαιο για τρίτη φορά μετά το 1978 και το 1986, αλλά με ήττα θα ισοφάριζε με τέσσερις τη Γερμανία στους περισσότερους χαμένους τελικούς.
  • Η Γαλλία έφτασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου για τέταρτη φορά, όλες οι παρουσίες της έχουν έρθει από το 1998 και μετά (1998, 2006, 2018, 2022). Διπλάσιες από οποιοδήποτε άλλο έθνος αυτή την περίοδο. Οι Μπλε, οι κάτοχοι του τίτλου, θέλουν να γίνουν μόλις η τρίτη χώρα που κατακτά διαδοχικά Παγκόσμια Κύπελλα, μετά την Ιταλία (1934 και 1938) και τη Βραζιλία (1958 και 1962).
  • Αυτή θα είναι η τέταρτη αναμέτρηση σε Μουντιάλ ανάμεσα στην Αργεντινή και τη Γαλλία. Η Αλμπισελέστε κέρδισε δύο από τις τρεις προηγούμενες, αλλά έχασε τη μοναδική τέτοια αναμέτρηση στη φάση νοκ άουτ, με 4-3 στη φάση των «16» του 2018.
  • Συνολικά, αυτή θα είναι η 13η συνάντηση μεταξύ Αργεντινής και Γαλλίας σε όλες τις διοργανώσεις, με τους Μπλε να κερδίζουν μόλις τρεις από τις προηγούμενες 12 (τρεις ισοπαλίες, έξι ήττες), αν και η πιο πρόσφατη ήταν η νίκη τους με 4-3 στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2018.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

3′ Επικίνδυνη επίσκεψη της Αργεντινής στην περιοχή στης Γαλλίας, σταματά για οφσάιντ.

5′ O Μακάλιστερ σούταρε εκτός περιοχής, μπλόκατε ο Γιορίς.

8′ Ο Ντε Πολ σούταρε, κόντρα στον Βαράν και κόρνερ.

17′ Και πάλι οι Αργεντινοί με τον Μέσι και τον Ντε Πολ έκρυψαν την μπάλα, αλλά ο Ντι Μαρία έκανε με το δεξί ένα ΤΡΑΓΙΚΟ σουτ στέλνοντας τη μπάλα εκτός γηπέδου…

19′ Φάουλ σε καλό σημείο από αριστερά για τη Γαλλία.

20′ Εκτελέστηκε από τον Γκριεζμάν, κεφαλιά ο Ζιρού, αλλά υπέπεσε σε φάουλ και η φάση δεν μετρά.

21′ Πέναλτι για την Αργεντινή, ανατροπή του Ντι Μαρία από τον Ντεμπελέ. Ελέγχεται η φάση από το VAR.

22′ Ισχύει η απόφαση.

23′ ΓΚΟΛ 1-0! Ο Μέσι εκτέλσε και άνοιξε το σκορ.

36′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μέσι έδωσε στον ΜαΚάλιστερ, αυτός έβγαλε μόνο τον Ντι Μαρία που πλάσαρε στα δίχτυα.

45′ Εφτά λεπτά καθυστέρηση.

45’+8 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

H Αργεντινή είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς στο πρώτο ημίχρονο. Πέτυχε δύο γκολ και κυρίως κράτησε τη Γαλλία χωρίς… μισή τελική!

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

49′ Νέα τελική για Αργεντινή με τον Ντε Πολ να κάνει σουτ και τον Γιορίς να μπλοκάρει.

60′ Νέα ωραία προσπάθεια από την Αργεντινή με τον Ραμπιό την τελευταία στιγμή να διώχνει σε κόρνερ πριν κάνει το σουτ ο Μέσι.

68′ Πρώτη τελική για τη Γαλλία με κεφαλιά του Μουανί.

71′ Ωραία ενέργεια και σουτ του Μπαπέ, η μπάλα πάνω από την εστία.

72′ Ο Φερνάντες σούταρε, δεν ανησύχησε ο Γιορίς.

79′ Πέναλτι για τη Γαλλία. Ο Οταμέντι ανέτρεψε τον Μουανί.

80′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Μπαπέ εκτέλεσε και μείωσε.

82′ ΓΚΟΛ 2-2! Απίστευτο! Ο Μπαπέ ξανά με σουτ φέρνει το ματς στα ίσα.

90′ Οκτώ λεπτά καθυστέρηση.

90’+3 Εκτός περιοχής του Μπαπέ, κόντρα και κόρνερ.

90+4 Σουτ ο Ραμπιό, απόκρουση του Μαρτίνες.

90’+7 Εκτός περιοχής σουτ του Μέσι, σε κόρνερ ο Γιορίς.

90+9 Τέλος κανονικής διάρκειας. Πάμε για παράταση.

90′ Έναρξη παράτασης.

97′ Η Γαλλία έχει μπει πιο δυνατά στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης. Θέλει να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ που είναι υπέρ της.

104′ Ο Ακούνια επιχείρησε διαγώνιο σουτ δίχως τύχη.

105′ Ο Μέσι έδωσε στον Λαουτάρο, αυτός σούταρε από κοντά, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό. Νέο σουτ και κόρνερ.

105+1 Νέα χαμένη από τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

105+2 Τέλος ημιχρόνου παράτασης.

106′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου παράτασης.

107′ Σουτ του Μέσι, απέκρουσε ο Γιορίς.

108′ ΓΚΟΛ 3-2! Ο Μέσι από κοντά έδωσε νέο προβάδισμα στην Αργεντινή.

116′ Πέναλτι για τη Γαλλία σε χέρι του Μοντιέλ.

117′ ΓΚΟΛ 3-3! Ο Μπαπέ σκοράρει ξανά από τα 11 βήματα και πετυχαίνει χατ τρικ.

120′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

123′ΜΑΓΙΚΗ απόκρουση του Μαρτίνες σε σουτ του Μουανί.

124′ Τέλος παράτασης. Πάμε για πέναλτι.