Aθλητικά NέαΞετύλιξε το δώρο της Μονακό, στο +6 η Παρί (video)

Ξετύλιξε το δώρο της Μονακό, στο +6 η Παρί (video)

Ανεβάζοντας στροφές στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε σε ένα 2-0 με Καβάνι και Ντι Μαρία και ουσιαστικά εκεί κέρδισε το ματς. Ο Νακουλμά μείωσε σε 2-1, ο Παστόρε απάντησε άμεσα για το 3-1 και ο Καβάνι έκλεισε το σκορ με δεύτερο προσωπικό γκολ. Στους 35 πόντους, έξι μπροστά από τη Μονακό η Παρί με την 11η νίκη στο πρωτάθλημα.

Μετά από ένα στείρο πρώτο τριαντάλεπτο, η Παρί άρχισε ν’ ανεβάζει στροφές και σε μια φάση που άσκησε πίεση ψηλά έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, ο Παστόρε προχώρησε και μοίρασε στον Καβάνι αριστερά του που αφού απέφυγε έναν αντίπαλο με προσποίηση σούταρε με το δεξί για ν’ ανοίξει το σκορ στο 38’.

Η Παρί πριν καλά-καλά συνέλθει η αντίπαλος της, σκόραρε για 2η φορά με τον Ντι Μαρία να επιχειρεί σέντρα από τα δεξιά με το αριστερό, με την μπάλα να παίρνει πολλά φάλτσα με αποτέλεσμα χωρίς να την βρει κανείς να καταλήξει στα δίχτυα για να καθαρίσει ουσιαστικά το ματς η Παρί για το 2-0 στο 42’.

Στο 60ο λεπτό τα «καναρίνια» μείωσαν όταν ο Μπερσίς έβγαλε σέντρα από δεξιά, ο Ντιμπουά γύρισε την μπάλα από το πρώτο δοκάρι προς τα μέσα και ο Νακουλμά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Ο Παστόρε όμως πέντε λεπτά αργότερα από τη δεξιά γωνία της περιοχής, πήρε μέσα τα χέρια του Ταταρουσάνου, αφού η μπάλα μετά την επέμβαση του Ρουμάνου πορτιέρε πήρε ύψος και κατέληξε στα δίχτυα για το 3-1.

Στο 79ο λεπτό ο Έντινσον Καβάνι προσπάθησε να βγάλει κάθετη κοντά στην εστία, οι αμυντικοί έδιωξαν και η μπάλα του στρώθηκε από τις κόντρες για το τελικό 4-1.