Aθλητικά NέαΠολυβόλο η Τότεναμ, εντυπωσιάζει η Μπέρνλι (vid)

Πολυβόλο η Τότεναμ, εντυπωσιάζει η Μπέρνλι (vid)

Η Τότεναμ είναι εδώ! Με τον Κέιν να κάνει πάρτι και τους συμπαίκτες του να ακολουθούν, τα «σπιρούνια» έκαναν… πλάκα κόντρα στην Στόουκ (5-1), επιστρέφοντας στις νίκες και στην πέμπτη θέση.

Ο Σόουκρος στο 21ο λεπτό έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, βγάζοντας από την δύσκολη θέση την Τότεναμ. Και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κέιν και η παρέα του! Ο Σον στο 53’ έγραψε το 2-0, με τον Κέιν να σκοράρει δις σε διάστημα 11 λεπτών ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-0. Ο Έρικσεν έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Σόουκρος στο 80ο λεπτό να σκοράρει αυτή τη στιγμή στο σωστό τέρμα και να πετυχαίνει το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους.

Παρέα με την Τότεναμ και η εντυπωσιακή φέτος Μπέρνλι, η οποία λύγισε την Γουότφορντ (1-0) του Μάρκο Σίλβα. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε με την συμπλήρωση των 45 λεπτών ο Άρφιλντ, με τον Ζίγκελαρ να έχει αφήσει νωρίτερα τους φιλοξεούμενους με παίκτη λιγότερο. Φοβερή ματσάρα στο Λονδίνο, με την Κρίσταλ Πάλας να μένει στο 2-2 με την Μπόρνμουθ! Το πρώτο ημίχρονο ήταν απίθανο και είχε όλα τα γκολ!

Ο Ντεφόε έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, ωστόσο οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς σε τέσσερα λεπτά με τους Μιλιβόγεβιτς (41’) και Νταν (44’). Ωστόσο, ο Ντεφόε σκόραρε ξανά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ισοφαρίζοντας το σκορ. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν επίσης εξαιρετικό και με πολλές φάσεις αλλά έλειπαν τα γκολ. Και λίγο έλειψε να πετύχει το χρυσό τέρμα η Πάλας, ωστόσο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπεντέκε δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, με το 2-2 να μένει μέχρι το φινάλε.

Το πρόγραμμα της 16ης αγωνιστικής

Σάββατο 9 Δεκεμβρίου

Γουέστ Χαμ-Τσέλσι 1-0 (6′ Αρναούτοβιτς)

Μπέρνλι-Γουότφορντ 1-0 (45’ Άρφιλντ)

Κρίσταλ Πάλας-Μπόρνμουθ 2-2 (41’ πέν. Μιλιβόγεβιτς, 44’ Νταν / 10’, 45’+3’ Ντεφόε)

Χάντερσφιλντ-Μπράιτον 2-0 (12’, 43’ Μουνιέ)

Σουόνσι-Γουέστ Μπρόμ. 1-0 (81’ Μπονί)

Τότεναμ-Στόουκ 5-1 (21’ Σόουκρος πέν., 53’ Σον, 54’, 65’ Κέιν, 74’ Έρικσεν / 80’ Σόουκρος)

Νιούκαστλ-Λέστερ 19:30