Aθλητικά Nέα«Παρέλαση» του Βελγίου στη Ρωσία, πρώτο γκολ αλλά ήττα για Σαν Μαρίνο

«Παρέλαση» του Βελγίου στη Ρωσία, πρώτο γκολ αλλά ήττα για Σαν Μαρίνο

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι του 9ου ομίλου, με αντίπαλο την Ρωσία, το Βέλγιο, όπως μαρτυράει και το τελικό 1-4 μέσα στην Αγία Πετρούπολη.

Αποτέλεσμα με το οποίο οι «κόκκινοι διάβολοι» εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση του γκρουπ, μετρώντας αισίως εννιά νίκες και συνολικό συντελεστή τερμάτων +32!

Την… μπαγκέτα είχαν για μια ακόμα φορά τα αδέρφια Αζάρ, με τον Τόργκαν να ανοίγει το σκορ με πολύ ωραία ατομική ενέργεια και φοβερό σουτ, μετά από πάσα του… Εντέν, ο οποίος ανέλαβε δράση στη συνέχεια.

Μετατρέποντας σε γκολ την ασίστ του Λουκάκου, λίγο μετά το ημίωρο, ενώ μετά από εκπληκτική συνεργασία των Μέρτενς, Λουκάκου και Ντε Μπρόινε, ο τελευταίος πάσαρε στον Αζάρ, που έκανε την προβολή και «έσβησε» κάθε ελπίδα των γηπεδούχων, πριν φύγει το ημίχρονο!

Στην επανάληψη, το Βέλγιο… κατέβασε ταχύτητα. Ακόμα κι έτσι, όμως, πέτυχε ένα ακόμα πανέμορφο τέρμα, αυτή την φορά με τον Λουκάκου να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Γκιγέρμε ύστερα από ωραία ενέργεια του Ντε Μπρόινε.

Η Ρωσία το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει το γκολ της… τιμής, με τον Τζικίγια να παίρνει το «ριμπάουντ» από την επέμβαση του Κουρτουά στην κεφαλιά του Κιζάεφ και να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 79ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, στον οποίο συμμετέχει και η Εθνική Κύπρου, το Καζακστάν κέρδισε 3-1 το Σαν Μαρίνο, που πέτυχε το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση.