aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Aθλητικά NέαΟ Μιλένκο Σπόλιαριτς με πέντε γκολ!

Ο Μιλένκο Σπόλιαριτς με πέντε γκολ!

Η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη του Απόλλωνα επί της Ανόρθωσης σε εκτός έδρας αγώνες σημειώθηκε την περίοδο 2003/04 με 3-0. Τα γκολ τότε σημείωσαν οι Αλέξης Πίττας, Λούκας Σόσιν και Κωνσταντίνος Μακρίδης. Τα περισσότερα γκολ σε  σε εκτός έδρας αγώνες  με την Ανόρθωση τα πέτυχε ο Μιλένκο Σπόλιαριτς.

Γα την ακρίβεια σημείωσε πέντε γκολ, ενώ οι Αντρέας Κονναρής, Πανίκος Κρυστάλλης και Πάμπος Πίττας σημείωσαν από δύο  γκολ.  Ο πρώτος λεγεωνάριος που σκόραρε κόντρα στην Ανόρθωση ήταν ο Σκοτσέζος Ντέιβιντ Κέννι την περίοδο 1984/85 όταν ο Απόλλων νίκησε με 2-1 εκτός έδρας. Το σκορ που έχει παρουσιαστεί πιο πολλές φορές σε εκτός έδρας αναμετρήσεις του Απόλλωνα κόντρα στην Ανόρθωση είναι το 1-0,  εννέα μάλιστα φορές.