Aθλητικά NέαΜε «4άρα» στον τελικό η Παρί (video)

Με «4άρα» στον τελικό η Παρί (video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν πέρασε σαν σίφουνας από το Μπορντό. Με πρωταγωνιστές τους Ντι Μαρία και Καβάνι, επικράτησε της γηπεδούχου με 4-1. Και προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό του Coupe de la Ligue.

Οι πρωτευουσιάνοι δεν είχαν καμιά διάθεση για… αστεία. Και το έδειξαν, για πρώτη φορά, στο 19ο λεπτό. Όταν «άνοιξαν» το σκορ, μ’ εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Άνχελ Ντι Μαρία. Ο Αργεντινός έδωσε φοβερή καμπύλη στην μπάλα και την έστειλε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και μετά να… αναπαυθεί στα δίχτυα του Πριό.

Ο Ρολάν ισοφάρισε στο 32′ και έδωσε ελπίδες στους οικοδεσπότες. Αυτές όμως κράτησαν μέχρι το 60′. Ο Καβάνι έβαλε και πάλι την ομάδα του σε «θέση οδηγού». Και διεύρυνε τη διαφορά 14 λεπτά αργότερα. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε και πάλι ο Ντι Μαρία στο 81′.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:

Τρίτη 24/1

Μπορντό – Παρί Σεν-Ζερμέν 1-4 (32′ Ρολάν – 19′ και 81′ Ντι Μαρία, 60′ και 74′ Καβάνι)