aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

Aθλητικά NέαΜάντσεστερ Σίτι, τον τίτλο… παίρνει σπίτι! (vid)

Μάντσεστερ Σίτι, τον τίτλο… παίρνει σπίτι! (vid)

Η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε να «τσεκάρει» αντιπάλους στον δρόμο για την κατάκτηση της Πρέμιερ Λιγκ, με την Τσέλσι να προβάλει μια σχετική αντίσταση αλλά να μην μπορεί να της χαλάσει το απόγευμα. Τελικό σκορ 1-0 για τους «πολίτες», που τους έφτασε ένα γκολ στις αρχές του δεύτερου μέρους.

Με τον Λιρόι Σανέ να κάνει ένα εξαιρετικό ματς και τους υπόλοιπους να ακολουθούν κάνοντας σωστά τις δουλειές τους, η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα απέκτησε από νωρίς θέση οδηγού, με τους φιλοξενούμενους ως επί το πλείστον να περιμένουν πίσω από την μπάλα για να βγάλουν εάν μπορέσουν κάποια κόντρα και να φανούν με αυτόν τον τρόπο απειλητικοί.

Δεν τα κατάφεραν, αλλά παράλληλα περιόρισαν την Σίτι, αφού παρά τους χώρους δεν της επέτρεπαν να δημιουργήσει πολύ απειλητικές στιγμές, με πιο αξιοσημείωτη φάση του ημιχρόνου ίσως ένα μαρκάρισμα του Ζιντσένκο, με τον νεαρό παίκτη των γηπεδούχων να γλιτώνει από μαρκάρισμα που θα μπορούσε να τιμωρηθεί με κόκκινη κάρτα.

Ό,τι δεν κατάφερε σε όλο το πρώτο μέρος η δυνητική πρωταθλήτρια το κατάφερε μέσα σε 35 δευτερόλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να αξιοποιεί με τον καλύτερο τρόπο δώρο του Κρίστιανσεν και να διαμορφώνει από νωρίς το όπως αποδείχθηκε τελικό σκορ.

Προσπάθησε από εκείνο το σημείο και μετά να επιστρέψει κάπως η Τσέλσι, έκανε αλλαγές ο Αντόνιο Κόντε, αλλά δεν της πήγε το ματς. Έτσι η Σίτι απομακρύνθηκε με 18 βαθμούς από την δεύτερη θέση.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής:

Μπέρνλι-Εβερτον 2-1 (56′ Μπαρνς, 80′ Γουντ – 20′ Τοσούν)

Λέστερ-Μπόρνμουθ 1-1 (90+7′ Μαχρέζ – 35′ πεν. Κινγκ)

Σαουθάμπτον-Στόουκ 0-0

Σουόνσι-Γουέστ Χαμ 4-1 (8′ Κι, 32′ Φαν ντε Χόορν, 48′ Κινγκ, 63′ πεν. Αγιού – 71′ Αντόνιο)

Τότεναμ-Χάντερσφιλντ 2-0 (27′, 54′ Σον)

Γουότφορντ-Γουέστ Μπρομ 1-0 (77′ Ντίνι)

Λίβερπουλ-Νιούκαστλ 2-0 (40′ Σαλάχ, 55′ Μανέ)

Μπράιτον-Άρσεναλ 2-1 (7΄ Ντανκ, 26΄ Μάρεϊ – 43΄ Ομπεμαγιάνγκ)

Μάντσεστερ Σίτι-Τσέλσι 1-0 (46′ Μπερνάντο Σίλβα)