Aθλητικά NέαΛέστερ με… μαγκιά πρωταθλήτριας!

Λέστερ με… μαγκιά πρωταθλήτριας!

Τον τίτλο δεν θα τον ξαναπάρει (τουλάχιστον φέτος). Ίσως χρειαστεί να παλέψει και για την παραμονή της.

Όσο κι αν δυσκολεύεται όμως να κουβαλήσει το βάρος της πρωταθλήτριας, η Λέστερ διατηρεί τον ηρωισμό που την οδήγησε πέρυσι στο θαύμα.

Παρόλο που έπαιζε σε μια από τις σκληρότερες έδρες της Premier League, έχασε στο 28’ τον καλύτερό της παίκτη (Βάρντι με απευθείας αποβολή) και έμεινε πίσω με δυο γκολ στο ημίχρονο (από τους Μπρκιτς και Άλεν), η ομάδα του Ρανιέρι δεν μάσησε.

Με ψυχωμένη αντεπίθεση λοιπόν στο τέλος, στρίμωξε τους γηπεδούχους και χάρη σε γκολ των Ουγιόα (74’) και Αμαρτέι (88’), έφυγε με μια ισοπαλία (2-2) που έμοιαζε με νίκη βάσει της εξέλιξης του αγώνα.

Εξίσου λυτρωτικό ωστόσο ήταν το φινάλε και για τη Γουέστ Χαμ. Επί 74 λεπτά, τα «σφυριά» κουτουλούσαν στο αμυντικό τείχος της Χαλ και φλέρταραν με μια ακόμα εντός έδρας γκέλα. Ωστόσο ένα πέναλτι που εξαργύρωσε ο Νομπλ, τους χάρισε τη νίκη με 1-0 και τους απομάκρυνε από τους μπελάδες.

Κατά τ’ άλλα, η Μίντλεσμπρο παρουσιάστηκε αγριεμένη μετά την τριάρα από τη Λίβερπουλ και με πρωταγωνιστή τον φορμαρισμένο Νεγρέδο (που πέτυχε δυο γκολ) καθάρισε άνετα με 3-0 της Σουόνσι.

Όσο για τη Σάντερλαντ, γέμισε βαθμολογικό οξυγόνο τα πνευμόνια της, λυγίζοντας 1-0 τη Γουότφορντ (χάρη σε γκολ του Φαν Άανχολτ) και ξεκολλώντας από τον πάτο της βαθμολογίας.