Aθλητικά NέαΚόλλησε στο Χ με Σεντ Ετιέν η Μονακό

Κόλλησε στο Χ με Σεντ Ετιέν η Μονακό

Η Μονακό, παρά το γεγονός πως προηγήθηκε νωρίς δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη στο «Ζοφρουά Γκισάρ» και έμεινε στο 1-1 με την Σεντ Ετιέν. Έτσι συγκατοικεί πλέον στην 2η θέση μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν, τρεις πόντους πίσω από τη Νις που έχει ένα ματς λιγότερο.

Η Μονακό ευτύχησε ν’ ανοίξει νωρίς το σκορ, με τον Καμίλ Γκλικ που ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Λεμάρ, βρήκε τρεις συμπαίκτες του ξεμαρκάριστους και ο Πολωνός στόπερ έκανε το 1-0. Ο Περέν ωστόσο στο 18ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια με κεφαλιά για να νικήσει τον Σούμπασιτς και να κάνει το 1-1. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του αγώνα, με αποτέλεσμα η Μονακό να υποχρεωθεί στην πρώτη εκτός έδρας ισοπαλία της για την φετινή σεζόν και να ισοβαθμεί πλέον με την Παρί στην 2η θέση.

Η Γκινγκάμπ επικράτησε 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Ανζέ και πλέον βρίσκεται μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, με την 4η εντός έδρας νίκη της σε πέντε ματς στο γήπεδο της στο πρωτάθλημα. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ντε Πάου στο 78ο λεπτό.

Η Νανσί πέτυχε μία σημαντική νίκη που την κρατάει κοντά στην 18η θέση, αφού επικράτησε με ένα γρήγορο 2-0 της Καέν. Το σκορ άνοιξε ο Μαντάν στο 6ο λεπτό, ενώ ο Ντιαρά στο 12ο διαμόρφωσε το 2-0. Από εκεί και μετά διαχειρίστηκε εύκολα το μνατς για να φτάσει τους εννέα πόντους, έναν πιο πίσω από την αντίπαλο της, αλλά θέλει πολλή δουλειά για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Αντίθετα στο ματς της Λοριάν με τη Μονπελιέ, η γηπεδούχος πήρε ένα αντίστοιχο προβάδισμα με 2-0, με τα γκολ του Τουρέ και του Μαρβό μέχρι το 24ο λεπτό, όμως ο Καμαρά στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ο Σανσόν στο 69ο λεπτό γύρισαν το ματς για τη Μονπελιέ που πήγε στους 11. Στους 11 έφτασε και η Μπαστιά που δεν κατάφερε να λυγίσει στην έδρα της την Ντιζόν κι οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0.