Aθλητικά NέαH Mπέτις έδειξε τα δόντια της στην Σεβίλλη

H Mπέτις έδειξε τα δόντια της στην Σεβίλλη

Κάποιοι το θεωρούν ως το καλύτερο ντέρμπι της Ισπανίας. Σίγουρα πάντως, είναι αυτό που έχει το περισσότερο πάθος και τις περισσότερες κλωτσιές. Αυτή τη φορά από το τσεπάκι του διαιτητή βγήκαν μόλις 9 κίτρινες (και μία κόκκινη) με το πράσινο κομμάτι της πόλης να πανηγυρίζει.

Η Μπέτις κέρδισε με 1-0 την Σεβίλλη με γκολ του Χοακίν στο τέλος και απέδειξε για μία ακόμα φορά ότι αποτελεί έναν πολύ ισχυρό αντίπαλο για τον Ολυμπιακό.

Το ντέρμπι είχε φοβερή ένταση και πολλές καλές στιγμές στο πρώτο μέρος, όμως οι δύο τερματοφύλακες ήταν σε καλό βράδυ.

Το γκολ του Σέρχιο Κανάλες (39’) ακυρώθηκε ως οφσάιντ, όμως τα πάντα άλλαξαν στο 69ο λεπτό από την αποβολή του Ρόκε Μέσα με δεύτερη κίτρινη.

Η Μπέτις ανέβασε τις γραμμές της και έψαξε το νικητήριο γκολ, το οποίο ήρθε 11 λεπτά πριν το τέλος. Ο Μαντί με όμορφη σέντρα βρήκε στο πίσω δοκάρι τον Χοακίν και ο έμπειρος μέσος με κεφαλιά έκανε το 1-0 που θα πανηγυριστεί περίπου ως τίτλος από τους οπαδούς της Μπέτις.