Aθλητικά NέαΈσωσε την παρτίδα η Λεβάντε

Έσωσε την παρτίδα η Λεβάντε

Ματσάρα ανάμεσα σε Λεβάντε και Ντερποτίβο Λα Κορούνια. Η Ντέπορ μετά την ήττα της από την Ρεάλ Μαδρίτης έψαχνε τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα και μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 5’ άνοιξε το σκορ με τον Φέντε. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά στο 31’ ο Σίντνεϊ έκανε το 0-2 για την Κορούνια. Η πίεση της Λεβάντε συνεχίστηκε και τέσσερα λεπτά αργότερα μείωσαν το σκορ με τον Ένις Μπάρντι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβάντε πίεσε ακόμα περισσότερο και έχασε διαδοχικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το παιχνίδι και να κυνηγήσει την ολική ανατροπή. Τελικά τη λύση για τους γηπεδούχους έδωσε ο Ιβάν Λόπεζ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό κάνοντας έτσι το τελικό 2-2 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα.

Στο άλλο παιχνίδι η Μάλαγα του Ρομπέρτο γνώρισε 2η σερί ήττα αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Χιρόνα που επιβεβαίωσε την ποιότητά της μετά το 2-2 απέναντι στην Ατλέτικο στην πρεμιέρα της Λα Λίγκα.

Από νωρίς οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του ματς και στο 28ο λεπτό οι Αλκαλά μετά από ασθενή απόκρουση του Ρομπέρτο πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-0. Αυτό έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα καθώς στη συνέχεια του παιχνιδιού η Μάλαγα δεν μπόρεσε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία της Χιρόνα.