Aθλητικά NέαΈφερε «τούμπα» τη Σοσιεδάδ η Χετάφε (vid)

Έφερε «τούμπα» τη Σοσιεδάδ η Χετάφε (vid)

Μπορεί για περίπου 73′ να βρισκόταν πίσω στο σκορ, ωστόσο η Χετάφε κατάφερε μέσα σε 6′ να ανατρέψει την εις βάρος της και να επικρατήσει εντός έδρας με 2-1 της Σοσιεδάδ, φτάνοντας τους 12 βαθμούς μετά από 10 αγωνιστικές. Από την άλλη οι Βάσκοι παρέμειναν στην 9η θέση με 14. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και χτυπώντας στην κόντρα πήραν προβάδισμα με το ωραίο πλασέ του Ογαρζαμπάλ μόλις στο 5′. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα.

Όσο περνούσαν τα λεπτά στο 2ο μέρος, έμοιαζε όλο και πιο εφικτό το ενδεχόμενοι οι «κυανόλευκοι» να φύγουν με κάτι θετικό από την Μαδρίτη. Ωστόσο ο Ροντρίγκεθ στο 78΄εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική πάσα του Πορτίγιο στην πλάτη της βασκικής άμυνας φέρνοντας τις δύο ομάδες στα ίσα. Μάλιστα, οι Μαδριλένοι δεν αρκέστηκαν σε αυτό και έξι λεπτά αργότερα στο 84΄ έφεραν τούμπα το παιχνίδι με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μολίνα, φτάνοντας με αυτό τον τρόπο στην δεύτερη φετινή εντός έδρας νίκη.