Aθλητικά NέαCopa Del Rey: Εννιάρα η Σεβίλλη, εφτάρα η Μπαρσελόνα!

Copa Del Rey: Εννιάρα η Σεβίλλη, εφτάρα η Μπαρσελόνα!

Η Σεβίλλη διέλυσε με 9-1 την Φορμεντέρα. Χωρίς να χρειαστεί καν να φορτσάρει, η Μπαρτσελόνα επικράτησε με 7-0 της Έρκουλες.

Εϊμπάρ-Σπόρτινγκ Χιχόν: 3-1 (2-1)

Η Εϊμπάρ κέρδισε με 3-1 τη Χιχόν και πέρασε εύκολα στην επόμενη φάση του Κυπέλλου με συνολικό σκορ 5-1. Μόλις στο 1ο λεπτό ο Κίκε άνοιξε το σκορ για την Εϊμπάρ ενώ ο Αντριάν έκανε το 2-0 στο 44’ και στο 46’ ο Κίκε διαμόρφωσε το 3-0. Η Χιχόν μείωσε στο 89ο λεπτό με τον Πέρες.

Σεβίλλη-Φορμεντέρα: 9-1 (5-1)

Καταιγιστική η Σεβίλλη, διέλυσε με 9-1 την Φορμεντέρα και πέρασε στην επόμενη φάση με συνολικό σκορ, 14-2! Στο 14ο λεπτό ο Γκάνσο έκανε το 1-0 για τη Σεβίλλη, ενώ στο 22’ ο Βιέτο έκανε το 2-0 και στο 25’ ο Μπεν Γεντέρ έγραψε το 3-0. Ο Σαράμπια έκανε το 4-0 στο 28ο λεπτό, ενώ στο 44’ και 45’ ο Βιέτο με ακόμη δύο γκολ έκανε το 6-0. Στο 56ο λεπτό ο Μπεν Γεντέρ έκανε το 7-0, ενώ ο Γκαμπρι μείωσε σε 7-1 στο 62’. Στο 78’ ο Σαράμπια έκανε το 8-1 και στο 89’ ο Μπεν Γεντέρ διαμόρφωσε το 9-1.

Οσασούνα-Γρανάδα: 2-0 (0-1)

Ανατροπή και πρόκριση για την Οσασούνα που στο πρώτο ματς είχε χάσει με 1-0 από την Γρανάδα, αλλά απόψε κέρδισε με 2-0. Στο 26ο λεπτό η Οσασούνα έχασε πέναλτι με τον Λεόν, αλλά στο 45+2’ ο Μπερνγκέρ άνοιξε το σκορ και στο 59’ ο Ρομέρο έγραψε το 2-0.

Ντεπορτίβο Λα Κορούνια-Ρεάλ Μπέτις: 3-1 (0-1)

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Λα Κορούνια που κέρδισε με 3-1 την Μπέτις η οποία στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 1-0. Η Λα Κορούνια άνοιξε το σκορ με τον Αρίμπας στο 12ο λεπτό και ο Λουϊζίνιο στο 54’ έκανε το 2-0 με τον Μπάμπελ να γράφει το 3-0 στο 59’. Στο 66’ ο Πιτσίνι μείωσε σε 3-1 και ο Χοσελού έχασε πέναλτι.

Βαλένθια-Λεγανές: 2-1 (3-1)

Εύκολη πρόκριση για τη Βαλένθια που κέρδισε με 2-1 την Λεγανές και πέρασε με συνολικό σκορ 5-2. Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν στο 36ο λεπτό με τον Ροδρίγο ενώ ο Ματσίς ισοφάρισε στο 49’. Ο Ροδρίγο με νέο γκολ στο 89’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μπαρτσελόνα – Έρκουλες 7-0

Με το ντέρμπι με την Ρεάλ να ακολουθεί, στο πρώτο ματς με την Έρκουλες ο Λουίς Ενρίκε κατέβασε τους αναπληρωματικούς με συνέπεια να έρθει αυτό το 1-1. Σήμερα ωστόσο οι Καταλανί δεν είχαν καμία όρεξη να κινδυνέψουν και χωρίς να χρειαστεί καν να φορτσάρουν επικράτησαν με 7-0 παίρνοντας την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Οι… μπλαουγκράνα πάντως άργησαν να ανοίξουν το σκορ, με τον Ντιν να σκοράρει στο 37′ ενώ πριν το τέλος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 45′ ο Ράκιτιτς έκανε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος είχαμε χορό τερμάτων με τον Ραφίνια στο 50′ να κάνει το 3-0, ενώ μετά ανέλαβε δράση ο Τουράν. Ο Τούρκος πέτυχε χατ τρικ (55′, 86′, 89′) ενώ ενδιάμεσα ο Πάκο Αλκάθερ (73′) έβαλε το πρώτο του γκολ με την Μπαρτσελόνα.