Aθλητικά NέαΑπό θρίαμβο σε… θρίαμβο η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Από θρίαμβο σε… θρίαμβο η Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Με… φόρα από τη μεγάλη πρόκριση στο Κύπελλο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης, η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε 2-1 την Μπιλμπάο, στο ντέρμπι της χώρας των Βάσκων και πλέον… χτυπάει μία θέση για έξοδο στην Ευρώπη.

Ο Πόρτου άνοιξε το σκορ στο 65’ για την ομάδα του Ιμανόλ, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να ισοφαρίζει προσωρινά, περίπου έξι λεπτά αργότερα, καθώς ο Ισάκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 83’.

Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είχαν καλές στιγμές, αλλά να μην σκοράρουν. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του ντέρμπι ανέβηκε ακόμη περισσότερο, με τη Σοσιεδάδ να ανοίγει το σκορ με τον Πόρτου, στο 65’.

Όμως, η απάντηση της Μπιλμπάο ήρθε περίπου έξι λεπτά αργότερα, με τον Ινιάκι Γουίλιαμς να φέρνει το ματς στα ίσα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι έγιναν πιο πιεστικοί και ύστερα από φάση διαρκείας, ο Ισάκ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο 55’, τους έβαλε ξανά μπροστά στο 83’, με το 2-1 να μένει μέχρι τη λήξη. Το μόνο που άλλαξε στο παιχνίδι ήταν οι ισορροπίες, καθώς στο 89’ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Μουνιαΐν.