ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤEUROLEAGUEΟλυμπιακός - Μακάμπι 90-73: Μαθήματα μπάσκετ πριν τον Παναθηναϊκό

Ολυμπιακός – Μακάμπι 90-73: Μαθήματα μπάσκετ πριν τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ, νίκησε την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 90-73 και πάει στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (22/11-19:30) έχοντας ενθουσιασμό και καλή ψυχολογία.

Ο Ολυμπιακός παρέδωσε μαθήματα μπάσκετ στην Μακάμπι Τελ Αβίβ την οποία και νίκησε με 90-73. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστικοί, το τελείωσαν με 27 πόντους διαφορά το οποίο αποτελεί και ιστορικό ρεκόρ στην Euroleague, το ranking των ομάδων ήταν 53-0 και κάπου εκεί ολοκληρώθηκε και η όποια αγωνία υπήρχε για τον νικητή.

Πλέον στο μυαλό των «ερυθρόλευκων» υπάρχει το ντέρμπι πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στο φαληρικό στάδιο την Δευτέρα (22/11-19:30), ένα παιχνίδι το οποίο είναι πάντα διαφορετικό.

Κάθε γηπεδούχος ονειρεύεται ένα ξεκίνημα σαν κι αυτό που έκανε ο Ολυμπιακός στο ματς. Τέλεια άμυνα, τέλεια επίθεση και με 5 πόντους του Βεζένκοβ ένα γρήγορο 7-0 στα πρώτα 73 δευτερόλεπτα του παιχνιδιού. Το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου όχι μόνο δεν πρόσφερε λύσεις, αλλά δεν ανέκοψε καν τον ρυθμό των «ερυθρόλευκων». Οι παίκτες του Μπαρτζώκα σκορπούσαν τρόμο στους φιλοξενούμενους. Με τρίποντα, με συνεργασίες, με αιφνιδιασμούς και με πόντους από όλα τα μέλη της πεντάδας το σκορ έγινε 24-6 (6’). Η είσοδος του Σλούκα και η ταυτόχρονη παρουσία του στο παρκέ με τον Ουόκαπ ανέβασαν κι άλλο την ένταση με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στο +27 (35-8, 9’).

Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει κάπως και η αλήθεια είναι πως τα κατάφερε με τον Σορκίν. Από την άλλη θα ήταν αφύσικο όμως και για τον Ολυμπιακό να συνεχίσει στον ίδιο καταιγιστικό ρυθμό τον οποίο είχε στην εναρκτήρια περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 36-18, αλλά Βεζένκοβ και Φαλ επανέφεραν την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (43-21, 16’). Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, η ψυχολογία βρισκόταν στα ύψη και το ημίχρονο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με 51-26.

Η Μακάμπι είχε χάσει το ματς, αλλά ήθελε να φανεί ανταγωνιστική και προσπάθησε να το καταφέρει μέσα από «μπασκετικό» ξύλο το οποίο σε συνδυασμό με κάποιες κακές επιστροφές στην άμυνα από τους γηπεδούχους και ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν μετέτρεψε το σκορ σε 56-38 (25’). Ο Ντόρσεϊ φρόντισε να κόψει την όποια φόρα της προηγούμενης ομάδας του και με διαδοχικά τρίποντα βοήθησε να γίνει το σκορ 71-43 (29’) έχοντας δίπλα του έναν απολαυστικό Φαλ.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Μπαρτζώκας δοκίμαζε σχήματα, έπαιξε με τον ΜακΚίσικ στο «2» ο οποίος με το δεύτερο δικό του τρίποντο έκανε το 79-56 (35’). Μέχρι την κόρνα της λήξης ο ρυθμός έπεσε και η εξέδρα έβαλε στο μυαλό του Γιώργου Μπαρτζώκα και των παικτών του τον Παναθηναϊκό με τον οποίο θα ξεκινήσουν να ασχολούνται από το πρωί του Σαββάτου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 35-8, 51-26, 71-45, 90-73.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Έισι, Ντόρσεϊ 17 (4), Λαρεντζάκης 2, Φαλ 12, Σλούκας 18 (2), Μάρτιν 1, Βεζένκοφ 15 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7 (1), ΜακΚίσικ 14 (2)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 6 (2), Έβανς 2, Κολαϊαρο 3 (1), Ουίλιαμς 2, Τέιλορ 4, Ρέινολντς 4, Σόρκιν 10 (1), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ 2, Κοέν 8 (1), Νάναλι 14 (2), Ζίζιτς 9