aekaelanorthosisapoelapollonarisethnikos achnasΠΑΡΑΛΙΜΝΙkarmiotissasalaminaΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥomonoiaΟΜΟΝΟΙΑ 29ΗΣ ΜΑΙΟΥpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLiga

ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΝικηφόρο πέρασμα της Ένωσης από την έδρα του Απόλλωνα

Νικηφόρο πέρασμα της Ένωσης από την έδρα του Απόλλωνα

Διπλό για την ΕΝΠ στη Λεμεσό μετά από ένα παιχνίδι με έντονο ενδιαφέρον, που νίκησε με 80-77 τον Απόλλωνα και κορυφαίο τον Abram που πέτυχε 30 πόντους, 6 τρίποντα και 4 ριμπάουντ.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με την ΕΝΠ να κερδίζει βολές στο 2’ και να παίρνει προβάδισμα με 4-3. Ο Williams ευστόχησε σε βολές στο 5’ για το 12-8, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 8’ ανέβασε τον Απόλλωνα στο +6.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Βρέθηκαν ισόπαλες στο 15’ (30-30), και οι γηπεδούχοι πετυχαίνοντας 8 σερί πόντους διαμόρφωσαν το 38-30. Η ομάδα του Παραλιμνίου μείωσε σε 48-44 με το τρίποντο του Abram στο 23’, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμά τους με τον Williams να κάνει το 54-44 στο 24’. Στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ με 58-57, ενώ η περίοδος έληξε με 60-58, μετά το τρίποντο του Παντουρή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πιο επιθετικά, παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων στο 36’ (67-73). Ο Απόλλωνας μείωσε στο 38’ σε 75-71, όμως η ΕΝΠ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της μέχρι το τελευταίο σφύριγμα επικρατώντας με 80-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 46-39, 60-58, 77-80

Απόλλων (Δημήτρης Παπαδόπουλος): Σωφρονίου 4, Ηλιάδης 5. Ε. Williams 33 (2), P. Williams 16 (1), Γρίβας, Cudiamat, Μάρκου, Παντούρης 19 (6), Κωνσταντινίδης

Ε. Ν. Παραλιμνίου (Παναγιώτης Τρισόκας): Cheeseman 7 (1), Henderson 10, Χαραλάμπους 11 (3), Παπαγεωργίου 3 (1), Robertson 9, Abram 30 (6), Παναγιώτου 3 (1), Αλεξάνδρου 7 (1)