ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΝίκη-σωσίβιο για την Κύμη, πνίγεται ο Κολοσσός!

Νίκη-σωσίβιο για την Κύμη, πνίγεται ο Κολοσσός!

Ο Κολοσσός είχε από νωρίς τον έλεγχο και το προβάδισμα στο ματς (8-14), ενώ έχοντας καλά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. έφτασε στο +8 (14-22), τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε κατακόρυφα, με την Κύμη να κάνει την αντεπίθεσή της και να μειώνει, αλλά τους Ροδίτες να διατηρούνταν μπροστά (24-27).

Με μπροστάρη τον Πίνκστον, ο Κολοσσός διατηρούσε το προβάδισμά του (31-35) μέχρι το 14’. Εκεί, η Κύμη πήρε… φωτιά στην περιφέρεια με τους ΤζεΚουάν και Ουάσινγκτον, με αποτέλεσμα να κάνει ένα 12-0 και να πάει αρχικά στο +8 (43-35) και στη συνέχεια στο +9 (46-37), στο 17’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς έπεσε, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και χάρη στον Μαραγκό πήγαν στα αποδυτήρια με το +8 (49-41).

Το ίδιο δυνατά μπήκε η Κύμη και στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Ουάσινγκτον πήγε στο +12 (55-43), ενώ ο ίδιος έστειλε τη διαφορά στο +14 (60-46), στο 24’. Στη συνέχεια, ο Μπράουνινγκ προσπάθησε να κρατήσει επιθετικά τους Ροδίτες, αλλά οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την απόστασή τους (68-54). Ωστόσο, στα τελευταία τέσσερα λεπτά της Τρίτη περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να τρέξουν ένα επιμέρους σκορ 2-10 (70-64).

Με την ίδια φόρα μπήκε ο Κολοσσός και στην τέταρτη περίοδο και με τον Μπράουνινγκ έφερε τη διαφορά στο καλάθι (70-68), ενώ ο Μαυροειδής μείωσε στον πόντο (72-71), στο 33’. Ο Καρινιάουσκας έδωσε «ανάσα» στην Κύμη (76-71), με τον Δημάκο να απαντά για το 76-74. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με τον Σαγκς, ο οποίος τους έσπρωξε στο +10 (84-74), στο 35’, με τον Μπράουνινγκ να παίρνει τους Ροδίτες στις πλάτες του και να μειώνει στο -3 (85-82), στο 38’. Ωστόσο, ο ΤζεΚουάν είπε την τελευταία του λέξη για το +6 (91-85) της Κύμης, η οποία πήρε τη νίκη με το τελικό 91-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 49-41, 70-64, 91-86