ΑΕΚ-ΕΝΑΔ 107-78: Εύκολο βάρδυ για τους Λαρνακείς

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν η νικήτρια ομάδα στον εντός έδρας αγώνας της με την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ για την 11η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Η ομάδα της Λάρνακας επικράτησε με 107-78 της ΕΝΑΔ, με κορυφαίο παίκτη τον Ιάκωβο Παντελή

Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι στο 4-4 στο 2΄. Στο επόμενο λεπτό η ΕΝΑΔ πήρε προβάδισμα με 8-4, ενώ στο 4’ η ΑΕΚ ισοφάρισε με το λεϊ απ του Μαντοβάνη. Στο 6’ η ΕΝΑΔ μετά το πετυχημένο σερί 12 πόντων έκανε το 20-8, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τελευταίο λεπτό σε 24-24 ενώ το τρίποντο του Παντελή έδωσε το προβάδισμα στους Λαρνακείς με 27-24 και με αυτό το σκορ έληξε το δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο ο Παντελή πέτυχε 10 πόντους σε 1 λεπτό, και στο 12’ έκανε το 37-28 για την ομάδα του. Στο 15’ ο Κασινόπουλος πέτυχε τρίποντο μειώνοντας σε 42-39 ενώ στο 17’ η ΕΝΑΔ μπήκε μπροστά στο σκορ με 43-32. Στο ίδιο λεπτό η ΑΕΚ πήρε εκ νέου προβάδισμα (45-43), ενώ το ημίχρονο έληξε σε 54-45 για τους «κιτρινοπράσινους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά της ΑΕΚ «ξέφυγε» στους 20 πόντους στο 27’, μετά τις εύστοχες βολές του Μαντοβάνη. Με τη λήξη του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα τους με 83-56. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Λάρνακας συνέχισε να έχει το πάνω χέρι ξεπερνώντας τους 100 πόντους στο 38’ με το τρίποντο του Έουινγκ (102-74). Η Πετρολίνα ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 102-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 54-45, 83-56, 107-78

Πετρολίνα ΑΕΚ (Νικόλας Παπαδόπουλος): Έουινγκ 23 (2), Σνάιντερ 16 (3), Σιζόπουλος 14 (4), Μανωλόπουλος 17 (3), Παντελή 22 (5), Λουκά 2, Γκούντγουιν 2, Κουτούρης 5 (1), Παναγιώτου, Στυλιανού, Κορωνίδης, Μαντοβάνης 6

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Μιχάλης Τσαγγαρίδης): Μπρόνσον 10, Σέπος, Παναγιώτου 13, Μόσλεϊ 17 (4), Φίσερ 16 (4), Κωνσταντίνου 15 (3), Φραγκέσκου, Παναγίδης 2, Κασινόπουλος 5 (1)