ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΛΛΑΔΑBASKET LEAGUEΔιά πυρός και… Νέντοβιτς πέρασε ο Παναθηναϊκός από τη Λάρισα!

Διά πυρός και… Νέντοβιτς πέρασε ο Παναθηναϊκός από τη Λάρισα!

Ένας… εξωπραγματικός Νέντοβιτς απέτρεψε το κάζο για τον Παναθηναϊκό και με 38 πόντους τον έφερε από το -19 και τον οδήγησε στη νίκη (90-86) κόντρα στη Λάρισα, σε εξ αναβολής ματς της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Έτσι, οι «πράσινοι» πήγαν στο 11-1, ενώ από την άλλη η ομάδα της Θεσσαλίας γνώρισε τη δεύτερη σερί της ήττα και υποχώρησε στο 4-9.

Το σύνολο του Φώτη Τακιανού ήταν εξαιρετικό για τρία δεκάλεπτα, διατηρώντας διψήφιες διαφορές και φτάνοντας ακόμη και στο +19 (56-37), στην αρχή του δεύτερου μέρους.

Πρώτος σκόρερ για τη Λάρισα ήταν ο Μούντι με 19 πόντους, με τους Χάντσον και Μάριτς να είχαν από 15π. ο καθένας.

Πολύ καλό και γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τους Νέντοβιτς και Παπαγιάννη να στέλνουν τον Παναθηναϊκό στο +4 (8-12), στα πρώτα λεπτά. Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» χαλάρωσαν, επιτρέποντας στη Λάρισα να τρέξει στο ανοικτό γήπεδο και με τον Μούντι να κάνει επιμέρους σκορ 10-2 (18-14), μέχρι το 6’. Ο Γουάιτ έφερε τη διαφορά στο καλάθι, αλλά στα τελευταία τρία λεπτά το «τριφύλλι» έχασε εντελώς τον ρυθμό του, με τον Μάριτς να ωθεί τους γηπεδούχους σε σερί 11-0, για το +13 (29-16) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τα τρίποντα του Ζάρα η Λάρισα ξέφυγε στο +16 (37-21) στην αρχή της δεύτερης περιόδου, διατηρώντας τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα (43-28), μέχρι το 14’. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση μέσα από την άμυνα και έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (43-35), αλλά στο τελευταίο δίλεπτο ο Μούντι πήρε… φωτιά και έστειλε την ομάδα της Θεσσαλίας στα αποδυτήρια με το +13 (50-37).

Νωθρά μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός, με τον Χάντσον να στέλνει τη Λάρισα στο +19 (56-37) και τον Νέντοβιτς να αντιδρά μετά για το -10 (56-46), στο 24’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το τέμπο του ματς έπεσε, με τις δύο ομάδες να ήταν άστοχες, αλλά ένα μίνι ξέσπασμα του Σαντ-Ρος να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (59-51), στο 28’. Εκεί, ανέλαβε… δράση ο Γκριν για τους γηπεδούχους για το νέο +13 (64-51), με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να ήταν το 66-56.

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και τον Νέντοβιτς να συνεχίζει το… κρεσέντο του, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 5-17 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, παίρνοντας το προβάδισμα (71-73), στο 34’. Εκεί, η ομάδα του Πρίφτη πήρε τον έλεγχο με τους Μέικον και Παπαγιάννης να την στέλνουν στο +5 (77-82), ωστόσο ο Μούντι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς, μειώνοντας στο -3 (82-85), στο 39’. Στο τελευταίο λεπτό, οι Σαντ-Ρος και Νέντοβιτς «κλείδωσαν» τη νίκη που ήρθε με το τελικό 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 50-37, 66-56, 86-90